Akciový ošiaľ neustúpil ani po prvotnom vytriezvení a inflačnom „liečení“ Fedom. Mnoho obchodníkov pokračuje v ceste špekulácií a sociálne siete zamerané na obchodovanie s akciami už vyše dvoch rokov lejú olej do ohňa špekulatívnych bublín. Jedenásť zvýšení úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému urobilo len málo na to, aby prelomilo hazardnú horúčku, ktorá zachvátila americký akciový trh.

Nováčik na americkej burze, ktorý v očiach mnohých retailových investorov získal pečať novej Tesly, dosiahol krátko po vstupe na burzu väčšiu hodnotu ako gigant McDonald’s. Aj táto epizóda, kedy chce drobný investor rýchlo zarobiť, sa nápadne podobá najdivokejším chvíľam v začiatkoch covidovej pandémie, kedy investori horúčkovito nakupovali obskúrne akcie ako Gamestop či AMC, len aby potom sledovali ich veľkolepý pád.

Najnovší príklad: nerentabilný výrobca elektrických vozidiel, ktorý na vrchole štvortýždňového obchodného šialenstva mal trhovú hodnotu vyššiu ako McDonald's, a štvornásobne vyššiu ako General Motors. Jeho akcie za prvé dva týždne obchodovania na burze posilnili o 688 percent. V poslednom týždni však stratili skoro celú hodnotu a prepadli sa o 80 percent.

Netransparentnosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa