Spoločnostiam v strednej a východnej Európe sa podľa najnovšej európskej štúdie spoločnosti EOS KSI v 17 krajinách darilo v minulom roku skracovať splatnosť faktúr. Stlačili ju z 37 na 35 dní. Avšak stále to znamená, že východoeurópske firmy sú k svojim odberateľom ústretovejšie ako tie západné. Tie totiž manévrujú s úplne inými lehotami splatnosti. Podľa prieskumu ich za posledný rok upravili z 33 na 31 dní.

Firmy skracujú splatnosť pre koncových ako aj pre biznisových zákazníkov. „Vo všeobecnosti platí, že čím majú kratšie lehoty, tým väčšia je šanca, že im zákazníci aj reálne zaplatia. Preto sa nemožno čudovať, že splatnosti upravujú, hoci ich zákazníkom to niekedy môže prekážať,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Peter Hetteš.

Správnosť pravidla „tlačiť na skracovanie lehôt splatnosti“ potvrdzuje fakt, že v západnej Európe, ktorá je menej ústretová k odberateľom v splatnosti, dostávajú firmy 81 percent platieb načas, no na východe je to len 78 percent. „Lepšie výsledky majú aj pri úplných neplatičoch, na západe firmám nikdy neprídu dve percentá platieb, na východe sú to tri percentá,“ dodáva P. Hetteš.

Radšej sami

Hoci má už desať percent nevymožiteľných pohľadávok kritický vplyv na ziskovosť a fungovanie firiem, slovenské podniky na neplatičov tvrdí nie sú.

Na Slovensku si väčšina skúša vymáhať nezaplatené pohľadávky

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa