Kto sa úmyselne zatajuje pred exekútormi a riadne nespláca dlhy, sa čoskoro dostane do väčších problémov. Exekútor mu môže po novom napríklad zadržať vodičský preukaz, odobrať osvedčenie o evidencii vozidla alebo dať pokyn zbúrať čiernu stavbu, na ktorú nemá stavebné povolenie.

Prípadne nespolupracujúcemu dlžníkovi hrozí pokuta do 30-tisíc eur ako fyzickej osobe a 50-tisíc eur, ak funguje ako právnická osoba. Od apríla tohto roka začína platiť novela Exekučného poriadku. Tá prináša nové možnosti na vymáhanie nepeňažných dlhov v exekúcii, štát dané novinky právne odobril.

Vlani do konca novembra bolo na Slovensku podľa dát z rezortu spravodlivosti 522 354 „živých“ exekúcií na Okresnom súde Banská Bystrica. Ten ich už od apríla 2017 náhodne prerozdeľuje exekútorom podľa trvalého pobytu alebo sídla dlžníka. Okrem toho prebieha podľa Slovenskej komory exekútorov (SKE) ešte 280-tisíc starých exekučných konaní, kde sa vykonávajú rôzne zrážky a splátky a zhruba ďalších 20-tisíc je starších exekúcií na výživné.

Elektrina v koši a Talapkova hacienda

Súdy i exekútori by o problémoch s dlžníkmi v exekúcii a domáhaním sa spravodlivosti vedeli rozprávať legendy. Medializovaných prípadov bolo v posledných rokoch mnoho, aj čo sa týkalo exekúcii v rámci nepeňažného plnenia.

Napríklad banskobystrický podnikateľ, ktorý sa ako dodávateľ elektrickej energie v roku 2015 bavil na tom, že pár firiem opakovane odpájal od dodávok. Nenechal sa „vyrušovať“ ani príkazmi súdu, aby dodávky obnovil. Sankcia za neuposlúchnutie bola neprimerane nízka. Nešťastníkom len arogantne odkázal, nech im exekútor nosí elektrinu v koši.

Ďalším známym prípadom je zámoček v obci Reca neďaleko Senca, ktorý postavil načierno a bez stavebného povolenia podnikateľ Cyril Talapka. Bolo naň vedených viacero exekúcií a v minulosti bol stíhaný pre spreneveru pri výkupe pozemkov. V roku 2017 krajský súd vyniesol rozsudok, že nemusí čiernu stavbu zbúrať, ak zaplatí pokutu 200-tisíc eur, ale areál má pritom hodnotu niekoľkých miliónov.

Najnovšie vlani Krajský súd v Bratislave rozsudok súdu prvej inštancie zrušil a vrátil vec na ďalšie konanie. Spor sa takto neúspešne naťahuje roky, čierna stavba stojí a spravodlivosť je v nedohľadne. A na nemnohúcnosti štátnych orgánov profitovali aj mnohí ďalší takíto „špekulanti“.

Nové donucovacie opatrenia

Novela exekučného poriadku platná od apríla 2023 reaguje na situácie z praxe, kedy exekútori nedokázali efektívne vymôcť nepeňažné exekúcie, prezrádza pre TREND hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Monika Klobušická.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa