Keď sa rozpútala banková panika v Spojených štátoch a regionálne banky začali padať, európski politici sa prebiehali vo vyjadreniach, že domáce bankové domy sú zdravé s kapitálom presahujúcim regulatórne úrovne. Keď sa k bankrotu priblížila aj európska Credit Suisse a dolu ťahala Deutsche Bank, začali viniť špekulantov z predajov akcií na krátko a média so šírenia paniky.

Prešiel mesiac a situácia sa stabilizovala. Akcie vzrástli, no banky nečakal žiadny veľký boom. Ako keby investori zabudli, že európske banky sú zdravé, dobre kapitalizované a lacné. Niečo s ich hodnotou nie je v poriadku, pripomína Bloomberg.

Americká banka WestPac stratila za dva mesiace 89 percent hodnoty a musí predávať aktíva, aby zlepšila svoju likviditu. Na druhej strane je Deutsche Bank, ktorá v minulom roku dosiahla najlepší finančný výsledok od roku 2007. Akcie ktorej banky sú na tom lepšie? Odpoveď je pomerne šokujúca – americkej WestPac.

Nízke ceny akcií Deutsche Bank trápia aj samotnú banku, keďže medzi investormi nevytvárajú veľkú dôveru. „Sme nespokojní s cenou našich akcií,“ povedal generálny riaditeľ Christian Sewing na výročnom valnom zhromaždení firmy vo Frankfurte minulý týždeň a sľúbil, že „urobíme viac, aby sme presvedčili trh o našich prednostiach“.

Pohľad na finančné ukazovatele hovorí, že trhová hodnota Deutsche Bank sa voči jej účtovnej hodnote obchoduje s diskontom. Tento pomer nazývaný price/book je pre banku na úrovni iba 0,29. Pomer pre WestPac, ktorá tiež koketovala s krachom, je 0,37. WestPac je tak z pohľadu investorov atraktívnejšia.

Podobná situácia s diskontom voči účtovnej cene platí pre celý európsky bankový sektor. Stoxx Europe 600 Banks Index dosahuje pomer price/book 0,7. Číslo pod jedna znamená, že investícia je podhodnotená a investorom ponúka zľavu. V skutočnosti však o ňu veľký záujem nie je.

European Central Bank Holds Monthly Press Conference
Neprehliadnite

Vyššie úrokové sadzby zabijú ekonomický rast. Negatívny tlak pocítia reality aj štátne kasy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa