Keď sa začne potenciálny investor zaujímať o investovanie, dozvie sa, že základným pravidlom investovania je diverzifikácia portfólia. Pokiaľ nechce podstupovať neúmerné riziko straty, nemal by staviť všetko na jednu kartu a nakúpiť akcie jednej firmy, ktorá je momentálne v kurze. Široký akciový index, ktorý obsahuje mnoho firiem z burzy, je takmer vždy lepším riešením. Hoci obsahuje niektoré firmy, ktoré stratia na hodnote, z dlhodobého hľadiska obsahuje primárne víťazov.

Široký akciová index je možné obchodovať cez investičný nástroj s názvom ETF, ktorý sa stal preferovanou voľbou pre mnohých investorov. ETF pritom nemusí kopírovať len akciové indexy, ale mnohí jeho tvorcovia sa snažia takto sledovať rôzne sektory, zaujímavé trendy alebo investičné témy. Investor ho preto môže využiť bez potreby podrobného výskumu jednotlivých spoločností obchodujúcich sa na burze.

V porovnaní s podielovými fondmi sú ETF takmer vždy pasívne spravované. Prevádzka takéhoto fondu je omnoho lacnejšia, pretože nevyžaduje nepretržitú správu. Kumulatívne náklady spojené s nákupom, držbou a odpredajom podielových fondov sa môžu v priebehu jedného roka pohybovať až okolo piatich percent, pričom pri ETF tento náklad spravidla neprekročí jedno percento, typicky len niekoľko desatín percenta.

Správca ETF má  jedinú úlohu – zabezpečiť, aby fond čo najpresnejšie kopíroval vývoj daného reprezentatívneho indexu, respektíve podkladového koša akcií. ETF fondy sú lacné, pretože nemusia živiť aparát odborníkov, ktorí sa portfóliom aktívne zaoberajú. Sú od finančných analytikov nezávislým a „bezcitným“ trhovým indikátorom.

Bežný investor môže ETF, podobne ako akcie, nakúpiť tak, že využije konkrétneho brokera. Investovať do ETF môže aj cez rôzne digitálne služby - online správcov investičných portfólií. Výhodou je, že v tomto prípade konkrétny výber a nákup ETF za klienta vykonáva spoločnosť. Bežný investor môže nakúpiť ETF aj v banke alebo u finančného sprostredkovateľa. Tieto dve možnosti mu už ale nemusia zaručiť nízke náklady na držbu portfólia, keďže za všetky služby navyše sa platí.

Otázkou potom je, ktoré ETF je vhodné nakupovať. Existujú ich tisíce, a zmysel majú najmä tie, ktoré sú lacné a likvidné. TREND vybral niekoľko najvýznamnejších z nich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa