Minulý týždeň to vyzeralo, že akcie na Wall Street dokončia svoj dlhodobý beh za novými rekordmi. Akciový index S&P 500 dosiahol najdlhší kontinuálny rast od roku 1997. Potom si však akcie dali krátku pauzu. Je to predzvesť zmeny sentimentu na trhoch a budeme na nich vidieť viac volatility?

Mám stále pozitívny náhľad na akciovú rely, ktorá ešte nepovedala svoje posledné slovo. Napriek tomu, že Wall Street už dosiahla úrovne, ktoré boli očakávané až na konci tohto roka a akcie na nej narástli od začiatku roka o 25 percent. Nemyslím si, že na trhoch je bublina napriek minulomesačnej rely, kde trhy narástli o desať percent.

Valuácie firiem sú však na vysokých úrovniach...

V zásade áno, ale ziskovosť firiem v treťom kvartáli veľmi solídne rástla. Predpokladám, že v raste bude pokračovať aj v štvrtom štvrťroku. Úroveň ich marží je tiež na vysokej úrovni. Výhľadovo dočasné protivetry globálneho ekonomického rastu postupne odznejú. Prvé signály vidíme už teraz.

burza
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla sa vypredáva, jej rival Rivian sa naopak nakupuje

Aké sú to?

Veľa firiem, ktoré nedávno reportovali hospodárske výsledky tvrdia, že už vidia svetlo na konci tunela po havárii narušených dodávateľských reťazcov. Niektoré firmy avizovali, že na konci roka už obnovia plnú produkciu. Tiež pracovný trh by sa mal postupne normalizovať. Aj viaceré makroekonomické ukazovateľa naznačujú, že to najhoršie zo spomaľovania ekonomiky už máme za sebou. Zároveň predpokladám, že menová politika sa bude sprísňovať len veľmi pomaly. Akciové trhy majú ešte pred sebou dobré časy.

Napriek tomu, že úroky budú rásť?

Síce reálne úrokové sadzby o niečo porastú, ale stále ostanú záporné. Špeciálne by sa malo dariť tým sektorom, ktoré doteraz trpeli kvôli narušeným dodávateľským vzťahom.

Ktoré sú to?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa