Namiesto 110 eur až 276 eur mesačne. Aj takto by mohli na budúci rok stúpnuť náklady domácností, ktoré sú závislé od plynu. Ak sa k tomu pridá strach z jeho možného nedostatku, nie je prekvapením, že spotrebitelia žiadajú zmenu.

Potvrdzuje to aj Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA): „V poslednom čase sa na nás najčastejšie obracajú domácnosti s otázkou, ako môžu znížiť závislosť od zemného plynu a žiadajú inštaláciu moderných zariadení na vykurovanie, prípravu teplej vody a výrobu elektriny, a to bez ohľadu na návratnosť investície.“

Dom rozhoduje

Domácnosti najčastejšie uvažujú o alternatívach, napríklad o elektrickom čerpadle, elektrickom vykurovaní či solárnych kolektoroch, ktoré majú zabezpečiť kúrenie či ohrev teplej vody prostredníctvom elektriny. SIEA so spotrebiteľskou organizáciou dTest však upozorňujú na to, že to nemusí byť automaticky dobrý nápad pre každého.

„V starých domoch, kde sa často kúri na kvantitu, nie sme schopní zariadiť vykurovanie len tých častí, ktoré skutočne potrebujeme, preto prechod na elektrickú energiu nemusí pomôcť s úsporou,“ vysvetľuje riaditeľka dTest Eduarda Hekšová. Vhodnejším kandidátom na takúto zmenu sú skôr nové alebo obnovené stavby, ktoré sú dobre izolované a nemajú veľa chodieb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa