Nassim Nicholas Taleb, autor kultovej knihy Čierna labuť o ekonomickom fenoméne, je veľkým kritikom vlád a tvorcov menovej politiky a v žiadnom prípade nie je fanúšikom kryptomien. Bitcoin považuje za bezcenný, prirovnal ho k chorobe a špekulatívnej bubline. Mnohé z jeho odsúdení hlavnej kryptomeny sa datujú do obdobia, keď sa obchodovala nad 60-tisíc dolármi. Bitcoin podľa N. Taleba nie je mena či uchovávateľ hodnoty, zabezpečenie proti inflácii, nehovoriac o bezpečnom prístavisku na trhu.

„Predstavte si bitcoin ako nákazlivú chorobu. Šíri sa a jeho cena rastie, až kým sa trh nenasýti, teda kým do nej neinvestuje každý idiot, ktorý jeho príbehu uverí. Keď sa tak stane, začne sa to považovať za samozrejmú investíciu. Nič náchylnejšie na zlyhanie si nemožno predstaviť," tvrdí N. Taleb.

Ian Harnett, spoluzakladateľ spoločnosti Absolute Strategy Research, uviedol, že minulé kryptomenové rallye ukazujú, že bitcoin má tendenciu klesať zhruba o 80 percent z historických maxím. Takýto pokles v roku 2022 by podľa neho pravdepodobne stiahol najväčšiu kryptomenu na svete až na úroveň 13-tisíc dolárov, čo je kľúčová oblasť podpory ceny bitcoinu. Táto úroveň by predstavovala takmer 40-percentný pokles oproti súčasnej cene.

Ani mena, ani hodnota

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa