Spomalenie ekonomiky znamená, že Slovensko rýchlym tempom chudobnie. Obmedzená mobilita obyvateľov a uzavretie prevádzok a škôl navyše spôsobujú tlak na verejné financie. Štát totiž vyberie na daniach citeľne menej. Druhé uzavretie ekonomiky je poriadne drahé.

Aktuálny lockdown bude stáť slovenskú ekonomiku 1,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý vytvorila v roku 2019. Celkovo ide o sumu 1,03 miliardy eur. Vyplýva to z odhadov Inštitútu pre finančnú politiku (IFP).

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Štátom garantované úvery zachraňujú slovenskú ekonomiku

Dva mesiace uzamknutia ekonomiky v roku 2021 by mali znamenať náklady vo výške približne 800 miliónov eur a jedenásť decembrových dní roku 2020 náklady zvyšujú o ďalších 230 miliónov eur.

Analytici počítajú s tým, že lockdown potrvá od decembra až do konca februára. Predpokladom analýzy je, že miera uzamknutia ekonomiky bude taká prísna ako na konci decembra. Prísnosť lockdownu tak bude podobná ako v apríli minulého roka. Znamená to, že budú zatvorené všetky stupne škôl, bude platiť zákaz vychádzania, zvýši sa záujem o čerpanie pandemických OČR a celková mobilita obyvateľstva sa v porovnaní s predkrízovým obdobím zníži o štyridsať až päťdesiat percent.

Trvalé škody

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa