• Som živnostník – sprostredkovateľ zamestnania do zahraničia za úhradu. Chcem zamestnať zopár zamestnancov na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov, ktorí by vyhľadávali potenciálnych uchádzačov o prácu v zahraničí. Ich plat by nebol presne stanovený, predstavoval by len provízie zo získaných uchádzačov. Preto sa chcem spýtať, či je vôbec možné podpísať s nimi dohodu o vykonaní práce, keďže výška odmeny je pohyblivá. Môže byť aj 0 Sk, ak dohodár nikoho nezíska. Môže byť pracovná doba v dohode o vykonaní prace formulovaná ako „pohyblivá, nie však viac ako 30 hodín mesačne“? Ak nie, akú dohodu odporúčate podpísať s niekým, kto má stále zamestnanie, prípadne so študentmi, ktorí majú takto možnosť privyrobiť si?

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru upravujú §§ 223 až 228 Zákonníka práce. Dohoda o vykonaní práce sa môže s fyzickou osobou uzatvoriť pri prácach, ktorých predpokladaný rozsah nepresiahne 300 hodín v roku.

Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Dohoda o vykonaní práce musí mať písomnú formu.

Musí v nej byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba v ktorej sa má pracovná úloha vykonať a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenej pracovnej úlohy.

Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď jej predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku. Na základe tejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie za 12 mesiacov.

Aj táto dohoda musí mať písomnú formu a musí v nej byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta, čiže potvrdenie o návšteve strednej (vysokej) školy.

Z toho vyplýva, že pracovná doba zamestnanca pracujúceho na základe dohody o vykonaní práce či dohody o brigádnickej práci študentov môže byť pohyblivá, musí však spĺňať uvedené maximálne zákonné limity.

Vo vašom prípade môže nastať problém v otázke poskytnutia odmeny za vykonanú prácu. Z ustanovení Zákonníka práce vyplýva, že medzi podstatné náležitosti oboch dohôd patrí okrem iného aj určenie odmeny za vykonanú prácu.

Ak zamestnanec odpracuje pre zamestnávateľa určitý počet hodín a bude vyvíjať aktivity smerujúce k získaniu klientov, potom by sa nemalo stať, že ak nezíska nijakého klienta, tak za svoju prácu nedostane nijakú odmenu. Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zakladajú pracovnoprávny vzťah, kde jednou zo základných zásad je právo zamestnanca na mzdu za vykonanú prácu.

Zamestnanec má teda v zmysle Zákonníka práce nárok na odmenu za vykonanú prácu, nie za dosiahnutie konkrétneho cieľa sledovaného zamestnávateľom. Preto vám odporúčam v dohode stanoviť aspoň nejakú minimálnu odmenu, ktorá sa bude zvyšovať v závislosti od počtu získaných klientov.

Ak chcete, aby sa výška odmeny vašich pracovníkov odvíjala výlučne od počtu získaných klientov, potom je vhodnejšie na tento účel využiť niektorý zo zmluvných typov Občianskeho či Obchodného zákonníka.

Ide napríklad o sprostredkovateľskú zmluvu, ktorá je upravená v §§ 774 až 777 Občianskeho zákonníka alebo mandátnu zmluvu, ktorú upravuje § 566 a nasledujúce ustanovenia Obchodného zákonníka.