Neprajníci hovoria, že kryptomeny vznikli z ničoho a nemajú skutočnú vnútornú hodnotu. V podstate považujú kryptomeny za vtip, ktorý zaznel, pobavil a postupne sa vytratí. Iróniou je, že dogecoin, súčasná siedma najvýznamnejšia kryptomena, skutočne ako žart vznikla. Je to vtip, ktorý má v súčasnosti hodnotu miliárd dolárov. Napriek tomu aj v tejto virtuálnej mene sa odrážajú slabiny kryptomien.

Internetové vtipy a blockchain spolu fungujú

Dogecoin vyzerá ako voľnočasová zábavka. Pes, ktorý je ikonou tejto meny, rozhodne nezapadá do finančného sveta plného naškrobených košieľ. Plemeno shiba-inu sa okrem iného stalo populárne vďaka snímke „Hačiko – príbeh psa“ s Richardom Gereom v hlavnej úlohe.

Tento pes je zároveň hlavnou hviezdou množstva internetových vtipov, no dnes už dobre známy aj finančníkom a investorom, ktorí filmy a internetové mémy nesledujú. Dôvodom je práve dogecoin.

Bitcoin
Neprehliadnite

Kryptoburza Coinbase má podľa Wall Street hodnotu desiatok miliárd dolárov

Dogecoin založili Austrálčan Jackson Palmer a Američan Billy Markus. Celý projekt začal tým, že J. Palmer v podstate náhodne spojil dve veci, o ktorých sa v roku 2013 hovorilo. Mémy so psom a kryptomeny. Vytvoril príspevok na sieti Twitter, kde novú kryptomenu uviedol a vytvoril webovú stránku Dogecoin.com. Jeho myšlienku si všimol B. Markus a rozhodol sa dogecoin skutočne oživiť.

B. Markus zmysel pre humor ukázal aj pri výbere svojho pseudonymu. V kryptokomunite je totiž známy ako Shibetoshi Nakamoto. Toto meno je zloženinou názvu psieho plemena a mena Satoshi Nakamoto. Práve S. Nakamoto je dodnes neznáma entita, ktorá má stáť za vznikom bitcoinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa