Európska únia nechce, aby kryptoaktíva fungovali ako prostredie pre bezhraničnú slobodu bez akýchkoľvek pravidiel. Preto vzniká nariadenie, ktoré má jasnejšie vytýčiť, čo kryptoaktíva sú. Zároveň sa vytvoria mantinely, v rámci ktorých bude možné s virtuálnymi menami podnikať.

Pre mnohých mimoriadne liberálnych fanúšikov virtuálnych mien to môže znamenať, že stratia záujem, pretože ich priťahovalo decentralizované prostredie bez formálnych pravidiel. Virtuálne meny a ďalšie aktíva ale narástli do rozmerov, ktoré už nemôžu európske orgány nechať bez povšimnutia.

Christine Lagardová, šéfka Európskej centrálnej banky
Neprehliadnite

Digitálnym eurom nezaplatíme skôr ako v roku 2025

Na jeseň minulého roka Európska komisia (EK) pripravila prvotný návrh spoločnej európskej regulácie. Cieľom Nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) je priniesť pravidlá, ktoré záujemcom o virtuálne aktíva pomôžu zorientovať sa na tomto trhu.

EK sa chce sústrediť na kľúčové služby, ktoré s fungovaním virtuálnych mien súvisia. Európske pravidlá teda vznikajú na to, aby na trh s virtuálnymi aktívami pôsobili len preverené subjekty. EK chce dosiahnuť, aby záujemca o virtuálne meny neposlal svoje peniaze podvodníkom namiesto toho, aby si naozaj kryptoaktívum kúpil.   

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa