Kto má hypotéku s blízkou refixáciou, bude v ďalších mesiacoch platiť vyššie splátky. A ten, kto ju ešte nemá, ju získa čoraz ťažšie. Toto sú dve významné skupiny klientov, ktoré sa v najbližších mesiacoch budú potýkať s nemalými finančnými problémami či starosťami, ako si zabezpečiť alebo udržať svoje bývanie.

Európska centrálna banka (ECB) opäť nedávno zvýšila základné úrokové sadzby, najnovšie z troch percent na 3,5 percenta a chce v tom pokračovať. Ako povedal hlavný ekonóm ECB Philip Lane, na dosiahnutie inflačného cieľa na úrovni 2 percent bude potrebné ďalšie zvýšenie úrokov. Pravdepodobne tak urobí dvakrát do konca roka, nie je jasné, či sadzby zvýši o štvrť alebo o pol percentuálneho bodu. Domácnosti sa s tým musia zmieriť a pokúsiť sa na situáciu pripraviť.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

20 vecí, ktoré vám môžu zvýšiť či znížiť skóre pri hypotéke. Toto sú šance na získanie bývania

Keďže úroky na hypotékach sa odvíjajú od základných úrokových sadzieb ECB, aj tie budú naďalej rásť. Mediánová úroková sadzba na nové takéto úvery vzrástla v priebehu roka 2022 z 1 percenta na 3,8 percenta, uvádza najnovšie v komentári Národná banka Slovenska (NBS).

Zmiernenie tohto rastu nenaznačujú ani údaje ku koncu roka 2022. Strmý rast úrokových sadzieb spôsobil klientom bánk značné zvýšenie splátok. Čo Slovákov čaká najbližšie? Hypotéky zdražejú na 4,5 percenta a pri tejto cene zostanú aspoň do roku 2025, najnovšie prognózuje bankový regulátor.

Splácanie môže byť náročnejšie aj v dôsledku zvýšenia splátok v čase refixácie úrokovej sadzby. Tento rok dostane nové úroky zhruba 50-tisíc ľudí s priemernou hypotékou 85-tisíc eur. V rokoch 2024 a 2025 by sa malo podľa NBS refixovať úroky zhruba približne 20 percent úverov. V každom prípade splátky domácnostiam porastú často aj o stovky eur mesačne, čo pre mnohé vážny problém už v súčasnosti.

Refinancovanie bude častý problém

Splácanie hypoték môže byť náročnejšie práve v dôsledku zvýšenia splátok v čase refixácie úrokovej sadzby, ak si hypotéku niekto bral v minulosti lacno a výhodne. Teraz sa môže dostať do problémov. Ako vyčíslil pre TA3 Marián Búlik,  finančný analytik  OVB Allfinanz Slovensko, ak si napríklad klient pri hypotéke na 100-tisíc eur so splatnosťou na 30 rokov refixoval sadzbu na prvé tri roky splácania, splátka sa mu aktuálne zvýši až o 40 percent.

„To bude po novom znamenať, že bude platiť nie 320 eur, ale 460 eur mesačne, čiže o 140 eur viac. Pre veľkú väčšinu Slovákov to predstavuje veľmi vysoký nárast. Už v súčasnosti sa musia snažiť redukovať svoje výdavky, aby mali na to financie, alebo si môžu zobrať refinančný úver, prípadne začať odkladať financie bokom a z toho si dotovať vyššiu splátku,“ uviedol finančný analytik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa