Napriek tomu, že to bolo obdobie veľkej finančnej krízy, hovorí, že lepší čas na založenie vlastného biznisu si ani nemohol vybrať. Aj v súčasnosti má plnú hlavu nápadov a je rád, že tím ľudí, ktorý v Proxente pracuje, jeho víziám verí. Kožík totiž nekončí, ambície sú veľké a odhodlanie o to silnejšie.

Aká bola cesta za úspechom od úplných začiatkov a aké sú plány do budúcna, rozpráva vo videu zakladateľ investičnej skupiny, Pavol Kožík.

 

Roky 2008 a 2009, keď spoločnosť vyrastala a finančná kríza trápila mnohých podnikateľov, Kožík považuje za veľkú príležitosť a priestor na sebarealizáciu. „Nebolo možné si vymyslieť lepší čas ako obdobie krízy,“ myslí si.

Odvtedy Proxenta zažila viaceré významné míľniky, na ktoré je majiteľ hrdý. Medzi ne patria  založenie samotnej firmy, či vznik obchodníka s cennými partnermi. Na to bolo totiž nevyhnutné získať povolenie na poskytovanie investičných služieb od Národnej banky Slovenska. „To bolo také uzatvorenie kruhu, keď sme vedeli, že už sme a že môžeme byť emitentom cenných papierov,“ vysvetľuje Kožík vo videu. Váži si kontakty s väčšími finančnými skupinami a ich lídrami. „Človek mohol zistiť, že každý sme z mäsa a kostí a že všetko je možné,“ povedal. Veľkým medzníkom bol tiež prvý väčší projekt Dúhové bývanie v Nitre.

Proxenta prekonala aj prvú magickú hranicu, keď trhová hodnota jej projektov presiahla sto miliónov eur. Dnes dosiahla už dvestomiliónovú hranicu. „A preto nie je možné sa pozerať ani inam, ako oveľa vyššie, než sú tieto méty,“ hovorí Kožík s hrdosťou.

Symbolom rastu Proxenty je aj jej nová budova v centre Bratislavy, kde bude mať spoločnosť už čoskoro svoje sídlo. Aj preto dostala budova rovnomenný názov ako spoločnosť. Pred desiatimi rokmi to bola len nedosiahnuteľná méta , a dnes je tento sen skutočnosťou. „Chceme ukázať, kto sme po  desiatich rokoch a vystúpiť z radu. Mojím cieľom je pripájať nuly a keď zavriem oči a pozriem sa na ďalších desať rokov, tak  som presvedčený o tom, že je len otázkou času, keď presiahneme miliardu,“ odvážne plánuje Kožík.

Za okrúhlych desať rokov úspešný finančník porozumel tomu, čo je to lojalita, čo znamená nesklamať, zložiť zbrane, ale aj otočiť loď a napnúť plachty iným smerom. Dalo mu to veľa síl, pretože aj keď  musel prekonať odchod niektorých ľudí, ktorým roky veril, časom zistil, že ho to posunulo vpred. „Každá takáto facka je utužením našej spoločnosti,“ myslí si úspešný vizionár.

Je si vedomý, že za úspech vďačí aj prostrediu, z ktorého vzišiel. „Lebo nemať nič môže človeka len posunúť a začínať od nuly, znamená buď sa trápiť tým, že nemáte nič, alebo sa snažiť zmeniť to. V podnikaní však používa triezvy pohľad na vec. Je presvedčený, že najdôležitejšie je nezľaknúť sa výziev a potlačiť strach, ktorý by v realizácii skvelej myšlienky bránil.

Ako každý, aj Kožík zažil situácie, keď mal chuť s biznisom skončiť, zahodiť roky práce, zamestnať sa a viesť pokojný život s pevnou pracovnou dobou. Ako to však nakoniec dopadlo sa dozviete z jeho rozprávania vo videu.

Aký je jeho recept na úspešné podnikanie? „Ak by som mal poradiť mladým startupistom, začínajúcim podnikateľom a tým, ktorí sa chcú osamostatniť, ktorí chcú, aby im patril svet, základ je nebáť sa. Treba byť vytrvalý, veriť si a vedieť si veci dobre zrátať. Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú zapálení pre prácu, robte, čo vás baví a vedzte, že na začiatku treba skutočne tvrdo makať,“ odkazuje úspešný biznismen.

Za všetko, čo Proxenta dokázala za desať rokov svojej existencie, vďačí Kožík  všetkým členom Proxenta tímu:  „Ďakujem, že mi veríte, že ste aj takí, ktorí ma kopete, keď sa rútim opačným smerom. Ďakujem, že chcete pracovať so mnou a pre mňa. A nezabudnite, že najskôr si musíte vybudovať ľudí a tí vám potom vybudujú firmu. Progres je ešte len pred nami,“ nebojácne odkazuje Kožík.