Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstavilo základných desať bodov, ktoré si vyžiadajú zmeny v ústave Slovenskej republiky v záujme vyššej stability dôchodkového systému. „Ide nám predovšetkým o férové a stabilné nastavenie systému, ktorý bude pracujúcim ľuďom garantovať vyplácanie slušných penzií,“ povedal počas tlačovej konferencie minister práce Milan Krajniak (Sme rodina)

O predstavách ministerstva práce má do konca roka predbehnúť odborná diskusia. Následne návrh schváli vláda a na jar budúceho roku zmeny v ústave definitívne odsúhlasí parlament. „Situáciu nám môže trochu skomplikovať pandémia, keďže budeme potrebovať hlasy minimálne 90 koaličných poslancov, ale plán je zmeniť ústavu už na jar budúceho roku,“ dodal M. Krajniak.

Ako sa teda kvôli dôchodkom má zmeniť ústava SR:

1. Štyridsať rokov a dosť

Do penzie sa bude môcť ísť okamžite po odpracovaní 40 rokov. Ľudia zamestnaní od osemnástich rokov budú môcť ísť do dôchodku ako 58-roční. Táto zmena má garantovať skorší odchod do penzie hlavne manuálne pracujúcim robotníkom, ktorí do zamestnania nastúpia v oveľa mladšom veku ako ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

2. Individuálne dôchodkové stropy

Do penzie budú môcť ísť aj ľudia zamestnaní menej ako 40 rokov. V ich prípade vláda stanoví individuálny dôchodkový strop. Dnes napríklad ľudia narodení po roku 1966 môžu ísť do dôchodku ako 64-roční a táto hranica sa bude postupne zvyšovať. Na takýto systém odchodu do penzie budú mať Slováci nárok po odpracovaní minimálne 15 rokov.

3. Do druhého piliera automaticky

Zavedie sa automatický vstup do II. piliera. Týkať sa bude všetkých ľudí, ktorí majú pred sebou ešte minimálne 30-ročnú pracovnú kariéru. Do dvoch rokov po automatickom zaradení budú môcť ľudia systém súkromných dôchodkov opustiť, po uplynutí tejto doby sa však už nebude dať z II. piliera vystúpiť. Dnes sa dá dobrovoľne vstúpiť do II. piliera a táto možnosť zaniká po tom, ako človek oslávi 35. narodeniny.

4. Z dôchodku pôjde viac pre druhý pilier

Do druhého piliera si ľudia budú odvádzať štvrtinu dôchodkových odvodov. V budúcnosti nebude tak jednoduché meniť ich výšku a aktuálne je odvod na úrovni 5 percent.

5. Regulovaný výber úspor

Po odchode do penzie nebude možné naraz vybrať celú sumu úspor v II. pilieri. Dnes túto možnosť majú tí pracujúci, ktorí po odchode do penzie dostávajú od štátu minimálne priemerný alebo vyšší dôchodok. V budúcnosti sa naraz dostanú k všetkým peniazom len tí ľudia, ktorých úspory nebudú stačiť na kúpu doživotného súkromného dôchodku.

6. Správa v oranžovej obálke

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa