Okrem nápadu ministra financií Igora Matoviča pomôcť rodinám na úkor zvyšovania dane z pridanej hodnoty, sa medzi vládnymi stranami objavujú aj ďalšie nápady na zvyšovanie daní.   Poradca ministra financií Tomáš Meravý zo strany Za ľudí spomenul v rozhovore pre Denník E, že by si vedel predstaviť vyššie dane z dividend a kapitálových príjmov. TREND sa preto opýtal odborníkov na investovanie, ako tento nápad hodnotia.

Roman Vlček, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností

Návrh daňovej reformy nepoznám v takých detailoch, aby som sa k nemu vedel úplne kvalifikovane vyjadriť. Ak by však tento návrh obsahoval vyššie dane z kapitálových ziskov a dividend, tak by som s takýmto návrhom nesúhlasil a považoval by som ho za nešťastný. Bolo by dobré si uvedomiť, že len v podielových fondoch má zainvestované peniaze viac ako milión Slovákov. Verím však, že ide len o úvahy, ktoré sa do finálneho návrhu zákona o dani z príjmov v nedostanú.

Na snímke tlačivá používané pri výbere daní.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Dane sú nízke, najmä pre zamestnancov

Róbert Kopál, šéf Asociácie obchodníkov s cennými papiermi

Zatiaľ som nezachytil žiadny postoj ministerstva financií k daniam, týkajúcich sa investovania. Platí jednoduchá rovnica. Investora vždy zaujíma čistý výnos, teda to, čo mu ostane po zdanení. To znamená, že každé zvýšenie zdaňovania zasahujúce cenné papiere znižuje jeho atraktivitu v očiach investorov. Pri zvažovaní dopadov zvyšovania daní v oblasti investovania je dobré uvedomiť si jednoduché súvislosti. Zníženie investovania znamená nižšiu mieru finančného majetku na strane investorov, ktorí môžu použiť nielen na svoju finančnú stabilitu v prípade výpadku príjmov, ale aj na dofinancovanie svojich budúcich dôchodkov.

Roman Scherhaufer, predseda predstavenstva spoločnosti EIC

Je pravda, že máme v EÚ druhú najnižšiu sadzbu dane z dividend (7 percent). Ostatné krajiny majú sadzby od 15 do 30 percent. Preto by sa táto daň v rámci EÚ mala zjednotiť. V zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia sa väčšinou stanovuje sadzba 10 percent. Ak by sa dosiahol konsenzus v EÚ na tejto sadzbe, veľmi by to pomohlo občanom, pretože by odpadla byrokracia pri započítavaní zaplatenej dane z dividend v zahraničí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa