Alternatíva ku klasickým kryptomenám sa prvýkrát dostala na radar Daniela Maegaarda v roku 2018. Do tokenov začal investovať v roku 2019 a do roku 2021 ich vlastnil stovky, pričom sa nakoniec zaradil medzi najznámejších a najvplyvnejších zberateľov NFT na svete. Pod pseudonymom Seedphrase nazhromaždil kryptomenové tokeny v hodnote miliónov dolárov a v roku 2022 len jeden z nich zo slávou predal za ohromujúcich 4,45 milióna dolárov. V posledných mesiacoch však D. Maegaard svoju zbierku zmenšuje, zatiaľ čo kritická časť trhu sa podľa jeho slov „úplne prepadla.“

Nezameniteľný token (non-fungible token, skratka NFT) je typ digitálneho aktíva, ktoré predstavuje vlastníctvo alebo dôkaz pravosti jedinečnej položky alebo časti obsahu vytvorenej pomocou kryptografickej technológie blockchain. Ide o fenomén, resp. megatrend, ktorý mal zmeniť fungovanie ekonomiky. Na rozdiel od kryptomien ako bitcoin alebo ethereum, ktoré sú navzájom zameniteľné, sú NFT nezameniteľné, čo znamená, že každý token je odlišný, jedinečný svojimi parametrami a nemožno ho vymeniť za rovnaký.

Umenie alebo bublina

NFT si získali významnú pozornosť a popularitu v umeleckom, zábavnom, hernom a zberateľskom priemysle. Umožnili tvorcom speňažiť svoje digitálne umelecké diela a poskytli zberateľom nový spôsob, ako vlastniť jedinečné digitálne aktíva a obchodovať s nimi. Priestor NFT však vyvolal obavy z vplyvu na životné prostredie, problémov s autorskými právami a vznik investičnej špekulatívnej bubliny.

Obchodovateľné tokeny, ktoré sa najčastejšie spájajú s digitálnymi umeleckými dielami, stratili väčšinu svojej hodnoty po tom, čo pred tromi rokmi vzbudili pozornosť špekulantov hľadajúcich rýchle zisky. Ošiaľ a tzv. FOMO efekt, teda „strach z toho, že niečo zmeškáte,“ okolo NFT od ich cenového historického maxima v januári 2022 vyprchali. Mesačný objem obchodovania s NFT sa v období od januára 2022 do júla 2023 prepadol o 81 percent.

„Keď sa pozriete na grafy, všetko je dole,“ povedal Lorenzo Melendez, prezident projektu NFT Pudgy Penguins - pomenovaného podľa digitálneho umenia s kreslenými, roztomilými verziami nelietavých vtákov. „Vidíte len veľa kapitulácie: 'Nevieme, čo robiť alebo kam ďalej ísť'."

Trh NFT sa už len ťažko môže zotaviť z kolapsu, vyvolaného krachom resp. výpadkom viacerých kryptobúrz, kryptozimou (ceny kryptomien padli a nerastú) a únavou zo šialenstva NFT. Odborníci však predpovedajú možnú druhú vlnu nárastu záujmu, ktorá predstaví NFT ako dôležitý faktor vo vývoji internetu Web3.

Zachráni ich Meta?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa