Rakúsko (plná zaočkovanosť 67 %)

Krajina vyhlásila od 15. novembra celoštátny lockdown, ale len pre nezaočkovaných.
Zdroj: TASR
Krajina vyhlásila od 15. novembra celoštátny lockdown, ale len pre nezaočkovaných.

K Rakúsko od 22. novembra zavedie celoštátny lockdown a od februára 2022 bude vyžadovať povinné očkovanie covidu-19, vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch, uvádzajú agentúry APA a DPA.  

Lockdown podľa agentúry AFP znamená, že ľudia nesmú opustiť svoje domovy až na niekoľko výnimiek, ako je nakupovanie základných potrieb či športovanie. Rakúski študenti budú musieť vrátiť k dištančnému vzdelávaniu. Reštaurácie budú zatvorené a kultúrne podujatia budú zrušené.

Podľa agentúry Reuters sa Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá túto jeseň znovu zavedie úplnú uzáveru s cieľom čeliť novej vlne pandémie, a zároveň pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. 

Zamestnávatelia vykonávajú náhodné kontroly podľa pravidla 3G (očkovanie, test alebo prekonanie covidu) na pracovisku, pričom za jeho porušenie hrozia pokuty do 500 eur pre zamestnancov a do 3 600 eur pre podniky.