Bankový sektor sa zmenšuje. Platí to pri pohľade na počet pobočiek a množstvo ľudí, ktoré banky zamestnávajú. Vo všeobecnosti platí, že finančné inštitúcie sa presúvajú na obrazovky mobilov, tabletov a počítačov. Táto digitalizácia znamená, že aj keď sa na papieri a v účtovníctve banky zväčšujú, prácu majú pre čoraz menej ľudí a z ulíc miznú pobočky.

nbs
Neprehliadnite

Ceny hypoték nemajú dno. Úrokové sadzby ďalej klesajú

Digital first

Kamenné prevádzky bánk sa pomaly stávajú prežitkom. Banky navyše pracujú s faktom, že Slováci už úplne prirodzene pracujú s internetovým pripojením. Preto je to prirodzený priestor, kam sa banky presúvajú. Navyše, elektronické služby využívajú v podstate všetky vekové kategórie klientov. S rastúcim vekom stúpa využívanie internetového bankovníctva na úkor mobilného, no aj to hovorí v neprospech kamenných prevádzok.

„Prieskum UniCredit Bank ukázal, že klienti používajú mobilné aplikácie predovšetkým na každodennú správu svojich financií. Medzi najpoužívanejšie funkcie mobilného bankovníctva patrí zadávanie platieb, sledovanie zostatku, potvrdzovanie platieb online, sledovanie histórie platieb a výkazy príjmov a výdavkov. Príkladom je tiež obľuba trvalých príkazov, ktoré využíva až jedna štvrtina respondentov. V posledných rokoch je veľkým trendom tiež platenie pomocou QR kódov, siaha k nim až jedna šestina Čechov,“ upozorňuje banka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa