Zrejme od budúceho roka štát spustí testovaciu fázu projektu e-faktúr, naplno bude fungovať od roku 2023 alebo 2024. Rezort financií ide na zavádzanie takýchto noviniek šokovou terapiou, ktorú s nadšením neprijímajú najmä malí podnikatelia.

Obávajú sa zvýšených nákladov, väčšej byrokracie a benefity v tom pre seba nevidia žiadne. A nedostávajú odpovede na svoje otázky. To je jeden z problémov, na ktoré upozorňuje Peter Kulich, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital v rozhovore pre TREND. Pritom stačí urobiť pár zmien, ktoré zohľadnia potreby praxe a nevábny projekt by dostal úplne iný rozmer a význam. 

Projekt e-faktúr funguje vo viacerých krajinách Európskej únie, na rôznych platformách a s rôznymi podmienkami. Už dlhší čas na Slovensku vzbudzuje táto téma rozruch. Môže si každá krajina určiť rozsah toho zámeru po svojom?

Európska komisia stanovila členským štátom takúto povinnosť, ktorá vychádza z nariadenia EÚ, a to pre scenár B2G (business to government), teda scenár, keď podnikateľ podniká so štátom. Nariadenie definuje štandardy a formáty, ktoré sú interoperabilné, teda schopné vzájomne celosvetovo pôsobiť a umožňujú automatizáciu spracovania dát.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Neskôr na to na Slovensku nadväzovala myšlienka zaviesť elektronickú fakturáciu medzi podnikateľmi – tzv. B2B scenár – a medzi podnikateľmi a zákazníkmi, tzv. B2C. Tieto dva ďalšie scenáre však už sú na ľubovôli každého členského štátu, žiadna európska norma ich nenariaďuje.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

Ako sa vyvíjala situácia na tuzemskom trhu?

Pred zhruba dvomi rokmi ministerstvo financií prišlo s návrhom, že chce zaviesť technické riešenie, niečo ako eKasu pre faktúry.

Základný koncept fungovania by mal byť taký, že pred tým, ako podnikateľ oficiálne vystaví faktúru a zašle ju odberateľovi, táto bude najprv elektronicky smerovať do navrhovaného riešenia rezortu financií.

Každá faktúra následne získa unikátny kód (označenie), iba taká bude platná a následne identifikovateľná a dohľadateľná. Odberateľ by si mal následne túto faktúru dohľadať, elektronicky potvrdiť, že ju obdržal a podobne.   

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Pristúpili k tejto myšlienke aj jednotlivé krajiny EÚ?

Vo všeobecnosti možno deliť digitálne faktúry do dvoch kategórií na základe úrovne digitalizácie, a to vizuálne faktúry (napríklad pdf, jpg), a e-faktúry so štruktúrovanými údajmi.

Tie prvé umožňujú digitálnu archiváciu, bez spotreby papiera a poštových nákladov, druhé, štruktúrované, umožňujú automatizáciu ich spracovania, znižujú chybovosť a podobne. Každá krajina  myšlienku elektronickej fakturácie uchopila nejakým svojím spôsobom.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Napríklad Estónsko si tento projekt kúpilo ako službu od súkromného dodávateľa v zmysle: nastavte a prevádzkujte nám takúto elektronickú výmenu faktúr v rámci štátu a medzi podnikateľmi.

Taliani zasa vybudovali vlastné riešenie – keď podnikateľ ide vystaviť faktúru, tá sa dostane cez jednoznačný identifikátor na server ich finančnej správy. Avšak oni v prvých krokoch išli len po platcoch DPH a nad určitý objem tržieb.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.

Ešte za čias exministra financií Eduarda Hegera platilo, že budeme postupovať podľa maďarského modelu. Ten je však najprísnejší spomedzi krajín EÚ. Viete už niečo bližšie o tom, ako by to malo fungovať?

Prístup k projektu elektronickej fakturácie je, ako som už spomínal, rôzny v rôznych krajinách EÚ. Rezort financií od začiatku komunikoval svoju predstavu, že každý, kto vystavuje faktúru, bude musieť fakturovať elektronicky cez systém e-faktúr.

Pýtali sme sa, čo to znamená, teda aký je cieľ a aké problémy by zavedenie elektronickej fakturácie medzi podnikateľmi malo riešiť. Považovali sme za dôležité si to najprv zadefinovať a následne hľadať vhodné riešenie. Napríklad, ak chce štát bojovať proti daňovým únikom na DPH, treba sa prioritne zamerať na subjekty v tejto oblasti.

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Ako argumentoval v tomto prípade rezort financií?

Argumenty zo strany rezortu nám nie sú dodnes úplne jasné. Najčastejšie sa hovorilo o boji proti podvodom a únikom na DPH. Ale nám pri presadzovaní týchto zámerov chýba širšia definícia problémov a cieľov, keďže e-faktúry zasiahnu aj úplne malé firmy, vrátane živnostníkov s pár eurovými faktúrami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa