Nezištná pomoc utečencom z Ukrajiny môže vyvolať problémy s daniarmi pre pomáhajúcich ľudí aj firmy. Bezplatná pomoc pre utečencov, napríklad tak, že im firma do zahraničia pošle potrebný materiál, znamená, že táto firma musí dôkladne prerátať dosah na vlastné daňové priznanie. Rovnako je to si fyzickými osobami.

„Každá zdaniteľná osoba si musí byť vedomá, že jej vzdanie sa možnosti dosiahnuť zdaniteľný príjem v snahe humanitárnej pomoci pre vojnou ohrozených susedov automaticky neznamená, že sa jej daňové povinnosti končia týmto činom,“ upozorňuje Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).

To znamená, že ak sa napríklad obchodná spoločnosť rozhodne poslať  firemný materiál na Ukrajinu, nemôže počítať s tým, že jej náklady na zadováženie týchto vecí znížia jej daňový základ. V tomto prípade má firma daňovo neuznaný náklad, práve preto, že sa na humanitárnej pomoci nesnaží zarábať.

„Zákon o dani z príjmov jednoznačne definuje, že pre zaradenie tovaru alebo služby do daňových výdavkov je potrebné, aby tieto slúžil na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne a boli vynaložené daňovníkom, zaúčtované v jeho účtovníctve  alebo zaevidovaný v jeho daňovej evidencii. “ vysvetľuje Lenka Ordzovenská, daňová poradkyňa.

Za tento, na prvý pohľad paradoxný stav, môže zákon o dani z príjmov, ktorý túto  situáciu v podstate neberie do úvahy. „Dar poskytnutý na účel materiálnej humanitárnej pomoci do zahraničia je daňovým výdavkom iba na základe darovacej zmluvy uzatvorenej s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky,“ prízvukuje  SKDP. Bez akejkoľvek dohody s rezortom vnútra teda nie je možné znižovať základ dane o hodnotu poskytnutej pomoci.

Problémy s DPH

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa