Nedali ste sa zaočkovať, tak si plaťte z vlastného vrecka antigénové či PCR testy, kdekoľvek ich budete potrebovať. Či už doma do welness centier, do divadla, prípadne i na dovolenku v cudzine. Takto zrejme chce vláda pod vedením Eduarda Hegera dosiahnuť, aby ste sa čím skôr zapísali do očkovacej čakárne a rozšírili rady zaočkovaných. 

Motivovať vás chce aj finančne. Napríklad očkovacou lotériou, ktorú bude mať na starosti rezort financií pod vedením Igora Matoviča, pričom výhercovia sa majú  losovať raz týždenne. Novinkou bude aj sprostredkovateľský bonus pre tých, ktorí sa dajú zaočkovať od začiatku júla.

Ak ide o človeka do 50 rokov, sprostredkovateľ môže dostať 30 eur, ak do 60 rokov, môže dostať 60 eur a pri senioroch nad 60 rokov pôjde o sumu 90 eur. Paradoxom je, že finančné bonusy ponúka minister, ktorý sám nie je dodnes zaočkovaný. 

Zásadná zmena situácie

Výhody štát pri návrate z cudziny poskytne len plne zaočkovaným. Za plne zaočkovaného sa bude pri prechode slovenskými hranicami považovať ten, kto je 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Sputnik V). Taktiež to budú osoby, ktoré sú dva týždne po podaní jednodávkovej vakcíny (Johnson & Johnson).

Ďalej to budú ľudia, ktorí sú 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19. Všetko bude platiť jeden rok, uvádza sa v návrhu.

Nezaočkované deti od 12 do 18 rokov sa budú riadiť tými istými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia za podmienky, že boli zaočkované aspoň prvou očkovacou dávkou. Od 9. augusta by sa deti od 12 do 18 rokov mali riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby

Cestovateľský semafor už nebude nerozdeľovať krajiny, ale cestovateľov – iné kritériá budú platiť pre zaočkovaných, iné pre tých, čo zaočkovaní nie sú. Platiť má už od 9. júla.

Nové pravidlá budú mať aj pendleri, ktorí dostali čas dať sa zaočkovať do 1. augusta. Do 31. júla 2021 bude možné použiť inštitút pendlera za podmienky pravidelného PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní. Od augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby a nebudú mať žiadnu extra výnimku.

podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Na dani z dividend platíte málo, dajte viac, dumá I. Matovič. OECD nám posiela jasný odkaz

Podľa epidemiológov nám na jeseň hrozí tretia vlna pandémie a ani včasnými opatreniami na hraniciach jej celkom nedokážeme zabrániť. Európske centrum pre kontrolu nákazlivých chorôb (ECDC) uvádza, že podľa jeho modelov dosiahne variant delta až 90-percentný podiel na nákazách koronavírusom v Európe už do konca augusta.

Slovensko na rozdiel od susedného Česka zvolilo v uplynulých mesiacoch, ale i dnes, iný prístup ako napríklad naši českí susedia. V čom sa líšia ich prístupy, aj v preplácaní antigénových či PCR testov počas dovolenkovej sezóny? A koľko im to vytiahne z peňaženiek?  TREND zisťoval viac.

Očkovaní s voľným pohybom všade

Režim na slovenských hraniciach pri vstupe by sa mohol sprísniť tiež od 9. júla.  Zaočkovaní ľudia budú mať podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pri vstupe na Slovensko výhody. Napríklad po príchode z akejkoľvek krajiny nebudú musieť na test, ani absolvovať karanténu. 

„Zaočkovaní budú mať výhody pri vstupe a nezaočkovaní budú prísnejšie kontrolovaní a budú musieť byť zaregistrovaní v systéme e-hranica. Je to to isté, ako sme hovorili minulý týždeň, tam sa nič nezmenilo,“ uviedol pre médiá V. Lengvarský. Nezaočkovaní následne musia čakať na výsledky PCR testu v 14-dňovej karanténe. Cestujúci by mal mať možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na piaty deň karantény.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Očkovaní dopredu kolón, ďalší do karantény. Návrat z dovoleniek Slovákov i Čechov bude odlišný

Kritici tohto kroku na sociálnych sieťach sa zasa odvolávajú na možné asymptomatické šírenie covidu očkovanými. To sa však nemusí odhaliť, keďže nebudú vôbec testovaní a teda môžu byť potenciálni prenášači. Hraničné priechody Slovenska by mali byť po novom rozdelené do červenej, oranžovej a zelenej farby. Parametre bude vyhlasovať Úrad verejného zdravotníctva podľa situácie v jednotlivých krajinách.

Stopka pre niektoré hraničné priechody

Systém je nastavený od najmenšieho kontrolného mechanizmu až po najprísnejší, čo znamená kontroly 24 hodín, sedem dní v týždni, vysvetlil médiám šéf polície policajný prezident Peter Kovařík. Aktuálne policajti kontrolujú hranice päť hodín cez deň, tri hodiny v noci.

Pri aktívnej kontrole kontrolujú každé jedno auto dve hodiny. V prípade najprísnejších 24-hodinových kontrol budú musieť byť podľa šéfa polície niektoré priechody uzavreté kvôli vyťaženosti policajtov.

Ako to bude reálne vyzerať v praxi od 9. júla? Od tohto termínu bude Slovensko v II. fáze (oranžová fáza), ktorá zavádza intenzívne kontroly na hraniciach v určených časoch. Kontrolou má prejsť väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Čas kontroly bude striktne určený v závislosti od kategórie hraničného priechodu. Niektoré malé, menej dôležité miesta na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú. Výnimku bude mať iba nákladná doprava.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie Ministerstva financií SR na tému: Daňová a odvodová reforma, 5. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Na Slovensku sme malí kapitalisti, ale zadlžení po uši. Výnosy asi okrešú vyššie dane i odvody

Iný prístup k domácim dovolenkárom zvolili v susednom Česku. Ak chce niekto vycestovať od nich do zelených krajín na dovolenku, môže to urobiť prakticky bez obmedzenia, len s občianskym preukazom či pasom. Naši susedia od 21. júna na podnet českého rezortu zdravotníctva aktualizovali rozšírený zoznam krajín podľa miery rizika nákazy.

„Cestovateľské mapy určujú len podmienky príchodu k nám. V prípade zelených krajín nie sú pri cestách do Česka žiadne obmedzenia,“ uvádza pre TREND Eva Davidová, tlačová hovorkyňa českého rezortu zahraničných vecí.

Česi po návrate zo zelených krajín nepotrebujú žiadne preukazovanie sa očkovacím preukazom, žiadne testy po návrate domov, ani nemajú iné podmienky. Vonku bude u nich od júla ochrana dýchacích ciest potrebná len tam, kde bude naraz viac než 30 ľudí.

Miliónový rest u Slovákov a stovka MOM

Antigénové testy doteraz preplácané štátom upadnú od 1. júla tohto roka do zabudnutia. S covid testom zadarmo už nemôžete počítať. Tento týždeň totiž prichádza veľká zmena. Konkrétne 30. júna vypršia dodatky k zmluvám všetkým mobilným odberovým miestam (MOM) v krajine, podľa rezortu zdravotníctva by to ľuďom nemalo spôsobiť komplikácie.

Z MOM v súčasnej forme teda nezostane v prevádzke ani jedna. Testovať sa bude od začiatku júla najmä v nemocniciach a u súkromníkov, a to prevažne PCR testami. Aj v Covid automate sa s MOM-kami v súčasnej podobe počíta len do 30. júna. Testovanie zo zdravotných dôvodov, testovanie kontaktov pozitívnych či testovanie na nový koronavírus do detských táborov zostane hradené štátom.

Paneláky na okraji mesta sú dominantou siluety mesta.
Neprehliadnite

Viac centralizovať a zdaňovať. Matovičova hra o daň z nehnuteľností sa roztáča

Aktuálne sú stále platné vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), kde sa test vyžaduje ako jedna z podmienok účasti napríklad na hromadných kultúrnych či športových podujatiach, ale aj pri návštevách domovov sociálnych služieb či v iných interiéroch.

Dokonca vás bez negatívneho testu neošetria ani v niektorých ambulanciách všeobecných lekárov či špecialistov. ÚVZ SR zatiaľ neavizoval, že by vyhlášku chcel upraviť, rozhodnúť o tom sa má na krízovom štábe. Odberné miesta už nebude zazmluvňovať rezort zdravotníctva. V sieti ich má byť po celej krajine iba okolo sto, sú to tie, kde dnes robia najmä PCR diagnostiku.

Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Dovolenka na vlastnú päsť? Pre Slovákov to bude drahý adrenalín za stovky eur a hodiny čakania

„Možnosť testovania bude aj naďalej zachovaná, bezplatne primárne prostredníctvom PCR testov v indikovaných prípadoch , ako je napríklad podozrenie na ochorenie covid-19, úzky kontakt s nakazenou osobou a iné,“ povedala pre TREND Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Testovanie bude podľa jej slov prebiehať u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, človeku príde po zaregistrovaní na stránke www.korona.gov.sk presné miesto a čas testovania. „Človek tak dostane presnú informáciu v textovej správe na mobil,“ dodala.

Súkromníci zarábajú, štát prerába

Ako uviedla v spravodajstve televízia Markíza, manažment novej siete odberných miest má na starosti štátny tajomník rezortu zdravotníctva Kamil Száz. Jeho firmy do mája prevádzkovali približne 20 MOM s antigénovými testami, za ktoré mu štát vyplatil viac ako 1,5 milióna eur.

Nadácia Zastavme korupciu vypočítala, že veľký projekt masového testovania v mobilných odberových miestach bol značne neefektívny a zle nastavený. Bolo to nehospodárne a slabo kontrolované – takto v skratke hodnotí celý systém MOM-iek nadácia. 

Matovič, ilustrácia
Neprehliadnite

Guláš ďalšej pomoci štát presolil. Firmy musia chaoticky sledovať, aká farba kde zabliká

Pre porovnanie, k 19. februáru tohto roka rezort zdravotníctva evidoval 2 525  vydaných povolení na prevádzku MOM-iek, kde vykonávali PCR i antigénové testy.  MOM-ky denne dostávali takmer po 900 eur a pritom mohli otestovať len pár desiatok ľudí.

Výkon jednotlivých odberových miest sa značne líšil. Ako uviedla nadácia, podľa faktúr mali Százove firmy z testovania príjmy viac ako 1,3 milióna eur. Suma však ešte nezahŕňa faktúry za máj. Konečná suma sa tak môže vyšplhať aj cez hranicu 1,6 milióna.

Žiadne vynucovanie, len dobrovoľnosť

Na Slovensku sa antigénové testovanie pod vplyvom expremiéra Igora Matoviča od začiatku pandémie „vynucovalo“ ako pomyselná vstupenka s potvrdením o získaní slobody a tzv. atómová zbraň, ktorá mala vraj zabrať na vypnutie lockdownu. Kým sa tak stalo, prešli ďalšie dlhé mesiace.

Nákupné a testovacie eskapády I. Matoviča vyšli Slovensko a jeho daňových poplatníkov na 400 miliónov eur.  Je to suma, o ktorej sa môžu odborníci dlho sporiť, či bola vynaložená efektívne. Výdavky za plošné testovanie však bude musieť niekto raz splatiť a určite to budú slovenskí daňoví poplatníci. Aktuálne sa teda čaká na rozhodnutie vlády, ako sa Slováci dostanú k PCR testom.

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.
Neprehliadnite

J. Žežulka: Biele kone na Slovensku nevymreli, ide o národný šport. Chceme to zmeniť

Od 26. júna rezort zdravotníctva spustil digitálne cestovateľské certifikáty už aj na Slovensku. „Nie sú žiadnym strašiakom z Bruselu, ale nástrojom, ktorý uľahčí voľný pohyb osôb,“ dodal na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.

Ich oficiálne spustenie v EÚ je naplánované až na 1. júla. Národné centrum zdravotníckych informácií tak odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, vyše 200.000 záznamov o prekonaní ochorenia COVID-19 a takmer 50.000 PCR testov.

Uviedol tiež, že bez permanentných tzv. zdravotných kontrol na hraniciach, nebude možné skontrolovať, z akých krajín ľudia na Slovensko reálne prichádzajú. „Každý, kto bude prichádzať ako zaočkovaný naspäť na Slovensko, bude automaticky uvoľnený z karantény aj z testovania, pretože sa vie preukázať európskym alebo národným covid certifikátom," dodal M. Klus. 

Na ilustračnej snímke zákazníci sedia na terase prevádzky na nábreží Dunaja.
Neprehliadnite

Matovič úraduje s opratami. Prvá stopka financiám, malé firmy v štichu a odškodné v lufte

V susednom Česku idú na to inak. Štyri antigénové a dva PCR testy za mesiac zadarmo – to sú od 1. júna u našich susedov pravidlá pre testovanie na koronavírus. Tie sa hradia z verejného zdravotného poistenia a na režim dohliadajú zdravotné poisťovne. Na antigénové testy ľudia mohli predtým bezplatne chodiť raz za tri dni, po novom už len raz týždenne.

Všetko je však na dobrovoľnej báze a na rozhodnutí toho, kto sa chce dať touto formou otestovať. Jednoducho, ľudia majú tú možnosť, nie povinnosť či príkaz. Možnosť testovania tam poskytuje 100 odberových miest po celej krajine. Ľudia majú dokonca právo na vrátenie peňazí od zdravotnej poisťovne v prípade, ak od 1. júna za PCR test už zaplatili.