„Chystáte sa meniť občiansky preukaz? Pripravte sa komplikácie". „Čítačky pre občianske preukazy chýbajú". „Tisícky Slovákov budú mať problém s čítačkou" - to je len zopár novinových titulkov o elektronických službách štátu. Komplikácii však bolo omnoho viac.

Česi dostali možnosť komunikovať s úradmi vďaka internetbankingu a obľúbili si ju. Až 80 percent užívateľov, ktorí vlani využili služby štátu, sa identifikovalo prostredníctvom takzvanej bankovej identity. Informuje o tom akciová spoločnosť Bankovní identita, ktorú na jeseň 2020 založilo deväť českých bánk.

Vďaka bankovému prístupu môžu tamojší obyvatelia odovzdávať elektronické daňové priznania, skontrolovať si body za dopravné priestupky, ale tiež dokážu potvrdiť svoju identitu či vek pred ďalšími komerčnými subjektmi, ale už aj podpisovať zmluvy.

Systém pomáha aj nakupovaniu po otváracích hodinách. Takúto službu poskytuje zákazníkom skupina COOP. Ak majú nákupnú aplikáciu a vďaka bankovej identite overenú totožnosť, môžu do špeciálnych predajní vstúpiť hoci aj v noci, keď tam nie je personál.

„Banková identita je unikátny koncept, ktorý nikde inde v Európe nie je. Pomocou neho môžeme presne identifikovať o akého zákazníka ide,“ hovorí pre Český rozhlas riaditeľ rozvoja skupiny COOP Lukáš Nemčík. Dodáva, že elektronicky dokážu overiť vek, napríklad pre nákup alkoholu, či identifikovať prípadného zlodeja.

Výkonný riaditeľ Bankovní identity Marek Růžička dodáva, že v tomto roku podalo viac Čechov daňové priznanie online ako v papierovej forme.

Už žiadne pobočky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa