Pokles cien nehnuteľností už je tu. Ukazujú to údaje Realitnej únie SR za september tohto roka. Ceny najlikvidnejších trojizbových bytov sa ku koncu tretieho kvartálu už znižovali vo väčšine krajských miest vrátane Bratislavy. Tento pokles prvýkrát reálne odzrkadľuje zmenu na trhu, ktorá nastala už skôr.

Dôležitý signál

Medzikvartálny rast si udržala len Nitra a Prešov, ostatné krajské mestá zaznamenali prepad. Ceny tohto druhu bytov Bratislave v porovnaní s druhým štvrťrokom klesli o 0,3 percenta, najvýraznejší pokles bol v Trnave, kde sa ceny znížili o 1,7 percenta.

Celkovo v septembri stál meter štvorcový bytu na Slovensku 2 902 eur, čo je rovnaká hodnota ako v auguste tohto roka. „Hodnota realitného barometra zamrzla v septembri na čísle z augusta. Neznamená to však automaticky, že v ďalších mesiacoch začne po stagnácii klesať. Ak by sa tak aj stalo, bude to skôr symbolické znižovanie. Na druhej strane, aj malé poklesy môžu zohrať veľkú úlohu pri zmene trhového sentimentu. Sebavedomie kupujúcich narastie na úkor predávajúcich,“ upozorňujú analytici Realitnej únie SR.

Pokles je zatiaľ skutočne iba signálom, že nálada na trhu sa mení. S veľkou pravdepodobnosťou sú nateraz výrazné cenové skoky medzi mesiacmi či štvrťrokmi minulosťou. „Len pre zaujímavosť, pokiaľ by septembrová hodnota realitného barometra vydržala do konca roka, mali by sme na konci decembra za sebou medziročný rast vo výške 17,2 percenta,“ upozorňuje Realitná únia SR.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa