Dostupnosť bývania sa zhoršuje v celej krajine a hoci majú na tom čoraz väčší podiel vyššie ceny úverov, ceny bývania sú stále vysoké. Vôbec pritom nejde o absolútne ceny bývania, dôležité je skôr to, aké podmienky ekonomika vytvára. Tie hovoria, že ceny nehnuteľností by mohli byť nižšie. „Fundamenty dostatočne nevysvetľujú ceny bývania. Vzniknuté nerovnováhy na trhu s nehnuteľnosťami naznačovali už dlhšie aj modelové odhady cien bytov. Predpokladom pre samotný rast cien nehnuteľností v posledných rokoch bol najmä významný rast príjmov domácností a tiež zvyšovanie počtu pracujúcich. Významnú úlohu zohral aj pokles úrokových sadzieb, ktorý umožnil domácnostiam znížiť ich náklady na bývanie cez nižšie splátky za úver na bývanie,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS).

Ceny zostali vysoko

Trh s nehnuteľnosťami sa prehrieval najmä v prvej polovici tohto roka, keď sa tempo rastu cien nehnuteľností výrazne odchýlilo od takzvaných ekonomických fundamentov. Ceny rástli rýchlejšie ako príjmy domácností, pomalšie pribúdal aj počet zamestnaných ľudí. Ceny hore tak  ťahal predovšetkým veľký nesúlad medzi predávajúcimi a kupujúcimi. Aj keď sa toto obdobie veľkých prírastkov nateraz skončilo, ceny nehnuteľností ostali nadhodnotené.

Podľa Národnej banky Slovenska platia záujemcovia o bývanie na každom metri štvorcovom o stovky viac v porovnaní so sumou, ktorá vyplýva z ekonomickej reality krajiny. Cena bytov podľa údajov NBS dosiahla v septembri tohto roku 2 489 eur za meter štvorcový, no takzvaná fundamentálna cena sa podľa NBS v súčasnosti hýbe na úrovni 1 877 eur za meter, rozdiel je teda až 612 eur na každom metri štvorcovom. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že v septembri tohto roku bol modelový byt s rozlohou päťdesiat metrov štvorcových o tridsaťtisíc eur drahší, ako by mal byť na základe „sily“ ekonomiky.

Fundamentálnu cenu NBS odhadla z dlhodobého lineárneho vzťahu medzi cenami bytov a potenciálnym dopytom. Do výpočtu potenciálneho dopytu vstupuje počet pracujúcich a priemerná mzda v danej vekovej skupine znížené o životné náklady a o náklady na splácanie existujúcich úverov. Potenciálny dopyt banka vypočítala vynásobením týchto parametrov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa