Raketový rast cien nehnuteľností pokračuje. Ceny nehnuteľností na bývanie stúpli v prvom štvrťroku 2022 medzikvartálne o 8,5 percenta, medziročne sa ceny zvýšili takmer o štvrtinu, keďže tempo rastu dosiahlo 23,3 percenta. V priemere tak meter štvorcový obytných nehnuteľností na Slovensku stál v prvom kvartáli tohto roka 2 510 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Ceny letia hore

Ceny bývania na Slovensku už dlhší čas lámu rekordy. Nehnuteľnosti nikdy v histórii neboli také drahé ako v súčasnosti. Súčasný prudký rast cien pravdepodobne úzko súvisí aj s tým, že obdobie bezprecedentne lacných hypoték sa chýli ku koncu.

Záujemcovia o bývanie totiž cítia, že v súčasnosti je jedna z posledných príležitostí získať skutočne lacnú hypotéku. Každý, kto o novom bývaní uvažuje napríklad v horizonte jedného roka, má dôvod poponáhľať sa a kupovať nehnuteľnosť teraz a čerpať lacnejší úver. „Výrazný medzištvrťročný rast cien pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore. Najmä v marci to indikujú údaje o poskytnutých úveroch,“ upozorňuje NBS.

Rast sa môže spomaliť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa