Bývanie je najmenej dostupné za celé desaťročie. Rast cien nehnuteľností dlhodobo prekonáva rast príjmov obyvateľov, čo postupne dostupnosť bývania zhoršuje. Pre záujemcov o bývanie je to alarmujúca správa. Ľudia, ktorí budú v súčasnosti kupovať nehnuteľnosť, môžu zaplatiť relatívne vysokú sumu, ktorá môže následne výrazne klesnúť. Vysoké ceny nehnuteľností, a aj drahšie hypotéky dostupnosť bývania zhoršujú.

Nedostupné bývanie

„Index dostupnosti bývania sa dostal na najhoršiu úroveň od roku 2011. Rozhodujúcu úlohu zohrávajú úrokové sadzby,“ hovorí Národná banka Slovenska (NBS).

Kým v prvom štvrťroku 2022 bola priemerná úroková sadzba poskytnutá na nové úvery na bývanie 1,04  percenta, v druhom štvrťroku dosiahla už 1,6  percenta. Cena úverov navyše ďalej stúpa a v auguste sa priemerná úroková sadzba nových úverov dostala na 2,42 percenta.

Pre záujemcov o bývanie to znamená, že za svoju nehnuteľnosť platia viac. Vzhľadom na to, že NBS stanovila limity pre maximálnu možnú výšku mesačných splátok všetkých úverov, niektorí klienti si môžu požičať viac, prípadne hypotéku nečerpajú vôbec, lebo si nákup nehnuteľnosti jednoducho nemôžu dovoliť. Objem poskytnutých úverov na bývanie sa v auguste znížil na 1,1 miliardy eur. To bude mať postupne vplyv aj na cenu úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa