Kupovať akcie je ľahké. Vždy sa nájde dôvod – buď je cena nízka, a vyzerá to ako super príležitosť, alebo rastie, a prichádza pokušenie naskočiť do rozbehnutého vlaku. Predávať je omnoho ťažšie. Mnohí ľudia predávajú investície zo strachu, že ceny padnú, alebo preto, že už vraj vyššie ísť nemôžu. Kto sú najväčší víťazi burzových otrasov v posledných mesiacoch? Tí, ktorí odolali nutkaniu konať.
Keď sa trhy v apríli prepadli pre hrozbu obchodnej vojny a Wall Street zachvátila panika, šesťdesiatročný investor Andrew Skillman zo Santa Fe sa nepohol. Portfólio mal rozdelené medzi akcie a dlhopisy – a nechal ho tak. „Časovať trh nemá zmysel. Nikto nemá krištáľovú guľu,“ povedal. Jeho stratégia? Nereagovať. A trpezlivosť sa mu vyplatila.
Nepredbiehaj trh a zachovaj si duševné zdravie
Po tom, čo americký prezident Donald Trump ustúpil od tvrdých colných opatrení, trhy sa zotavili. Index S&P 500 sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od februára. Ale len tí, ktorí zostali investovaní, sa mohli tešiť z obratu. Nasdaq na chvíľu vkĺzol do medvedieho trhu, apríl vyzeral ako najhorší mesiac od roku 1932. Mnohí prepínali medzi hotovosťou a akciami, iní panicky predávali zo strachu z recesie. No tí, ktorí neurobili nič, napokon možno vyhrali najviac. Investori, ktorí vydržali, hovoria nielen o návrate peňazí, ale aj o zachovaní duševného zdravia.

Buffettova éra sa končí. Svetu investorov nastavil zrkadlo: Trh nie je problém, problém ste vy
A. Skillman, zástanca nízkonákladových fondov v štýle legendárneho Johna Boglea z investičnej spoločnosti Vanguard, sa v apríli ani nepozrel na svoj účet. J. Bogle sa preslávil tým, že ako prvý priniesol bežným investorom jednoduchý a lacný spôsob, ako zarábať na trhu – prostredníctvom pasívneho investovania do indexových fondov. Jeho filozofia bola jasná: nepredbiehať trh, ale držať sa ho. A hlavne – minimalizovať poplatky, ktoré dlhodobo zhltnú väčšinu výnosov.
Investor zo Santa Fe dva týždne ignoroval burzu. „Od Trumpovho vystúpenia v Ružovej záhrade som sa do môjho účtu prihlásil možno dvakrát.“ Keď cez uplynulý víkend nahliadol do investičnej aplikácie, zistil, že jeho portfólio sa úplne zotavilo.
Pasívna stratégia
Rovnakú stratégiu zvolil aj retailový investor Aaron Heisler zo San Diega. Po prvýkrát za 25 rokov nechal portfólio bez zásahu. „Vždy som reagoval ako na povel,“ povedal. V minulosti v panike predával – po 11. septembri, počas krízy 2008, aj v čase pandémie. Predal malé firmy, len aby o pár mesiacov sledoval ich raketový rast. Bohužiaľ zisky šli mimo neho. Teraz sa drží inej stratégie. „Sedím si na rukách.“ Skúsenosť ho naučila, že menej býva viac.
Aj mladí investori ukazujú disciplínu. 25-ročný dátový inžinier z Texasu Luke Padgett po neúspešnom opčnom obchode v študentských časoch dnes investuje konzervatívne. Drží cez 80 percent portfólia v ETF fonde Vanguard Total World Stock Index. Ten po prepade v apríli stúpol o 4,6 percenta. „Ak tento prístup zlyhá, budeme mať vážnejší problém než len portfólio,“ poznamenal sucho.
Nie každý má žalúdok na výkyvy. CJ Stermetz z poradenskej firmy EquityFTW upozorňuje, že najmä ľudia pred dôchodkom by mali zhodnotiť svoje riziko. „Ideálne je nezačať čerpať investície v čase prepadu.“
Charlie Kinsella z Illinois preto presunul 90 percent portfólia z akcií do hotovosti a fondov peňažného trhu. So stabilným výnosom okolo 4,5 percenta je spokojný. Iní dôchodcovia však konajú opačne. Bývalý právnik zo Silicon Valley Rico Rosales práve nakúpil akcie pre svojich vnukov. Vníma príležitosť. Sám sa v minulosti popálil – predal akcie Googlu a Facebooku príliš skoro. Dnes investuje pasívne a diverzifikovane.
Ľahká cesta nahor pomýli
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?