Podľa viceprezidenta investičnej banky Morgan Stanley Teda Picka sa na svetových trhoch po 15-ročnom období definovanom nízkymi úrokovými sadzbami a lacným podnikovým dlhom začína zásadná zmena. Následne z popola spálenej ekonomiky vznikne nový hospodársky cyklus.

„Je to výnimočný okamih, mali sme tu prvú pandémiu za posledných 100 rokov. Máme tu prvú vojenskú inváziu v Európe za posledných 75 rokov. A máme tu prvú infláciu na celom svete za posledných 40 rokov,“ povedal T. Pick. „Keď sa pozriete na túto kombináciu, na priesečník pandémie, vojny a inflácie, signalizuje to zmenu paradigmy, koniec 15 rokov finančnej represie a ďalšiu éru, ktorá má prísť," dodal.

Najvyšší predstavitelia Wall Street minulý týždeň vyslovili hrozivé varovania pred pádom trhu na čele s generálnym riaditeľom JPMorgan Chase Jamiem Dimonom, ktorý povedal, že „hurikán je priamo tam vonku, na ceste, blíži sa k nám“. Tento názor zopakoval aj prezident Goldman Sachs John Waldron, ktorý označil nabaľujúce sa „otrasy systému“ za bezprecedentné.

Namiesto toho, aby T. Pick – burzový veterán z Morgan Stanley, ktorý vedie obchodnú a bankovú divíziu firmy – len vyvolával poplach, uviedol niekoľko historických súvislostí, ako aj svoj dojem z toho, ako bude vyzerať nadchádzajúce búrlivé obdobie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa