Tajné korenie Warrena Buffetta zahŕňa jednu z najzákladnejších stratégií investovania – orientovať sa v nestabilných časoch na pasívny príjem vo forme stabilných dividendových príjmov od kvalitných spoločností. Mnoho investorov však tomu stále neprišlo na chuť. Investovanie považujú za adrenalínové vzrušenie naplnené ziskami a zážitkami.

S prichádzajúcim spomalením ekonomiky, ktorá môže vplávať až do recesie, by však investori mali myslieť na ochranu kapitálu. Dividendové tituly považujú mnohí obchodníci v časoch recesie za vhodné z niekoľkých dôvodov.

Firmy, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy, majú stabilnejšie finančné zdroje a silnejšiu finančnú pozíciu, ktorá im umožňuje udržať dividendové platby aj v ťažších hospodárskych podmienkach. Ak sa trh dostane do recesie, budú menej náchylné na ich zníženie, resp. zrušenie.

Berkshire Hathaway Holds Annual Shareholders Meeting
Neprehliadnite

Buffett: Zarábame na tom, keď ľudia robia hlúpe veci. Bankári by mali byť potrestaní

Akcie s výplatou dividendy sú menej citlivé na krátkodobé výkyvy trhu a môžu poskytnúť stabilitu investíciám v ťažkých časoch. Okrem toho, že dividendové tituly poskytujú pravidelný príjem, môžu byť atraktívne pre investorov, ktorí hľadajú stabilnejšie investičné možnosti v neistých časoch. Výplata dividendy môže byť indikáciou dôvery v budúcnosť spoločnosti. Investorom poskytne istotu, že spoločnosť má zdravé základy, a udrží sa na trhu aj v dlhodobom horizonte.

Nie sú hodnotoví investori?

„Neviem, či sa niekedy vrátia, na trhu došlo k významným štrukturálnym zmenám,“ povedal zakladateľ spoločnosti Greenlight Capital David Einhorn. „V skutočnosti väčšina tých, ktorí sú teraz na trhu, ani nevie urobiť fundamentálnu analýzu spoločnosti. Alebo pracujú pre inštitúciu, ktorá sa zameriava na iné investičné metódy. Napríklad na algoritmické obchodovanie alebo technickú analýzu,“ sarkasticky dodal D. Einhorn.

Podľa neho je v oblasti hodnotového investovania oveľa menšia konkurencia ako predtým. Nízka konkurencia však zároveň znamená, že v súčasnosti existuje veľa firiem, ktorých cena akcií je výrazne nižšia ako ich odhadovaná hodnota. Ak však takáto spoločnosť uskutočňuje rozsiahle spätné odkúpenia vlastných akcií, „nakoniec sa to bežnému investorovi oplatí, pričom ostatní nemusia pochopiť, že jej akcie sú podhodnotené,“ povedal D. Einhorn.

Buffettova podstata

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa