Známy akciový býk Jeremy Siegel tvrdí, že americké akcie sú stále vhodnou stávkou pre dlhodobých investorov aj po tom, čo agresívny postoj Federálneho rezervného systému uvrhol index S&P 500 do medvedieho trhu.

„Určite by ma neprekvapilo, keby sme o rok, rok a pol boli o 20 až 30 percent vyššie. Myslím si, že akcie sú z dlhodobého hľadiska výrazne podhodnotené,“ povedal.

J. Siegel, ktorý je profesorom financií na Pensylvánskej univerzite je presvedčený, že šesť tohtoročných zvýšení úrokových sadzieb Fedu už znížilo infláciu aj keď štatistické údaje to zatiaľ neukazujú.

„Myslím si, že v podstate 90 percent problémovej inflácie je preč," povedal pre CNBC, pričom ako dôkaz poukázal na spomaľujúci sa trh s nehnuteľnosťami.

Boj Fedu proti inflácii, ktorá sa pohybovala blízko 40-ročných maxím, zvýšil úrokové sadzby z nuly na štyri percentá, čo si vynútilo precenenie rizikových aktív, ktoré v roku 2022 vymazalo z amerických akcií hodnotu 15 biliónov dolárov. Bublina však mala z čoho praskať, keďže index S&P 500 sa zdvojnásobil za 15 mesiacov od svojho pandemického minima v roku 2020 v rámci jednej z najrýchlejších sérií býčieho trhu v histórii.

Finančník tiež uviedol, že Federálny rezervný systém musí „dať čas“ agresívnemu zvyšovaniu sadzieb, aby znížil infláciu, a varoval, že riziko recesie výrazne narastá. Podľa najnovšieho mesačného prieskumu ekonómov agentúry Bloomberg sa pravdepodobnosť recesie zvýšila na 60 percent.

WA 16 Tokio - Muž stojí pred elektronickou tabuľou, ktorá zobrazuje hodnoty kľúčového tokijského indexu Nikkei 225 v Tokiu v utorok 23. augusta 2022. Japonské akcie sa v utorok oslabili, keď nasledovali výrazný pokles na Wall Street zo začiatku týždňa. Negatívny vplyv na náladu investorov majú predovšetkým očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude v snahe o skrotenie inflácie pokračovať v agresívnom sprísňovaní menovej politiky. FOTO TASR/AP 

A person stands in front of an electronic s
Neprehliadnite

História sa môže zopakovať. Akcie dúfajú v koncoročnú rely, investori v nápravu krvavých strát

Obchodníci očakávajú, že centrálna banka môže ďalej zvyšovať sadzby s 80-percentnou pravdepodobnosťou. Niektoré hlasy z Fedu hovoria o zvýšení sadzieb na úrovne päť až sedem percent.

Cieľom tejto stratégie, ktorá v tomto roku zatiaľ zahŕňala poltucet zvýšení sadzieb, je potlačiť rozbehnutú americkú ekonomiku zvyšovaním ceny dlhu, čo teoreticky vytvára tlak na znižovanie spotrebiteľských výdavkov a celkovej hospodárskej aktivity v rámci takzvanej „deštrukcie dopytu".

Podľa J. Siegela došlo k „dezinflácii“ v oblasti bývania, cien tovarov a ropy, ale zverejňovanie hlavných ekonomických údajov funguje s oneskorením a zatiaľ cenový pokles nenaznačilo.

„Do roku 2020 a 2021 som bol super jastrab,“ povedal J. Siegel. „Teraz sa obávam, aby som nešiel príliš ďaleko opačným smerom. Sme veľmi blízko, ak nie v bode, keď bude inflácia skrotená.“ Za tohto predpokladu sa investorom otvára viacero možností, ak sa vyvarujú chýb a nepodľahnú akciám, ktoré vedia klamať telom.

Návrat hodnotového investovania

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa