Jedným z dôvodov, prečo sa desaťtisíce ľudí hrnú na výročné stretnutie Berkshire Hathaway, je počuť, ako W. Buffett ponúka múdrostí o tom, ako dobre žiť. V sobotu nesklamal.

Zakladateľ investičného fondu Berkshire Hathaway nikdy nepanikáril a aj pri zásadných geopolitických alebo ekonomických svetových šokoch vyhodnocoval situáciu racionálne a pritom nešetril komentármi, v ktorých svoje konanie vysvetľuje. Neboli to nikdy slová plné ekonomických floskúl ani povýšeneckých hodnotení.

Ekonomika a trhy sú na výročných stretnutiach akcionárov Berkshire Hathaway vždy na prvom mieste, ale tohtoročné stretnutie sa konalo v mimoriadne náročnom období. First Republic sa stala treťou americkou bankou, ktorá od marca skrachovala, čo ešte posilnilo obavy z blížiacej sa recesie.

W. Buffett v sobotu jednou vetou zredukoval hodnotové investovanie - stratégiu, ktorá mu pomohla zhromaždiť jeho celoživotné bohatstvo: „To, čo vám dáva príležitosti, je, že iní ľudia robia hlúpe veci". A pokračoval: „Za 58 rokov, čo riadime Berkshire, by som povedal, že sa veľmi zvýšil počet ľudí, ktorí robia veľmi hlúpe veci. Vďaka tomu bude viac príležitostí zarobiť peniaze".

Umelá vs. staromódna inteligencia

Charlie Munger, Buffettova pravá ruka, sa vyjadril k umelej inteligencii nekompromisne. Povedal, že hoci „uvidíme vo svete oveľa viac robotiky,“ zostáva skeptický voči niektorým výkrikom v oblasti umelej inteligencie. Pri tejto téme vyzdvihol investíciu do čínskej automobilky BYD, ktorá podľa neho je v oblasti umelej inteligencie už dlhé roky jedinečná. „Osobne som skeptický k určitému humbuku v tejto oblasti. Myslím si, že staromódna inteligencia funguje celkom dobre“.

W. Buffett povedal, že očakáva, že umelá inteligencia „zmení všetko na svete“, nemyslí si však, že prekoná ľudskú inteligenciu.

Dvojica rozdávala investorom rady týkajúce sa postupného zhodnocovania kapitálu, pričom W. Buffett poznamenal, že si nepamätá, kedy by urobili emocionálne investičné rozhodnutie.

Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett, left, and Vice Chairman Charlie Munger, briefly chat with reporters Friday, May 3, 2019, one day before Berkshire Hathaway's annual shareholders meeting. An estimated 40,000 people are expected in town for the event, where Buffett and Munger preside over the meeting and spend hours answering questions. (AP Photo/Nati Harnik)
Neprehliadnite

99-ročný Munger odkazuje Muskovi: Investícia do tvojho konkurenta je obchod môjho života

Ch. Munger okomentoval aj pôsobenie vizionára a kontroverzného podnikateľa Elona Muska. „Elon Musk dosiahol úspech tým, že zašiel do extrémov. Stal sa úspešným tým, že prijal nemožnú prácu“, povedal Ch. Munger. „Elon Musk sa preceňuje, ale je veľmi talentovaný,“ dodal. „Warren a ja hľadáme jednoduchú prácu, ktorú dokážeme identifikovať, nechceme s ním súťažiť, nechceme toľko neúspechov“.

Najlepšia investícia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa