Niektorí ekonómovia už dlhšie nálepkujú automobilku Tesla ako zombie firmu, teda takú, ktorá by už na trhu v normálnych podmienkach nemala existovať. Napriek tomu táto americká firma prežíva a dokonca sa jej darí. V posledných dňoch jej akcie prekonali rekordy a ich hodnota teraz atakuje neuveriteľných 1 500 dolárov, pričom nakrátko už bolo aj nad 1750 dolármi.

Tesla sa stala minulý týždeň najhodnotnejšou automobilkou na svete. Jej trhová kapitalizácia sa vyšplhala až na 300 miliárd dolárov. Prekonala tak kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors a Ford a Fiat Chrysler dohromady. A to nie je všetko. Podľa analytikov dokonca táto firma prepisuje investorské zákony.

476100177
Neprehliadnite

Tesla masívne redukuje v gigafabrike, jej akcie padli za mesiac o 60 percent

Nákupný ošiaľ

„Vzhľadom na raketový nárast cien akcií ide skôr o špekulatívne obchody, ktorých cieľom je zarobiť na vysokej volatilite,“ myslí si Martin Sklenář, analytik Saxo Bank. Upozorňuje tiež na to, že v súčasnom nákupnom ošiali sa ceny akcií môžu pokojne vyšplhať až k dvom tisíckam dolárov za kus. A následne prudko klesnúť po prasknutí cenovej bubliny.

Analytici Bloombergu preto tvrdia, že akcie Tesly sú nadhodnotené a skôr či neskôr poklesnú. Pesimistické odhady hovoria, že jej akcie by sa mohli v priebehu nasledujúceho roka obchodovať na úrovni okolo 750 dolárov za akciu.

„Je to mediánová hodnota, ale nikde nie je napísané, že to tak aj bude. Každopádne je to zdvihnutý varovný prst,“ upozorňuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa