Od júla minulého roku banky nemôžu vôbec ponúkať hypotéky, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Postupne sa sprísňovali aj podmienky, koľko úverov môže prekročiť 80 percent z ceny založeného bytu alebo domu. Od júla tohto roku ich môže byť maximálne 20 percent.

Zároveň platí, že celková zadlženosť žiadateľa o úver nemôže prekročiť 8-násobok jeho ročného príjmu. Banky môžu dať výnimku z tohto pravidla len piatim percentám klientov.

Ďalších päť percent úverov vo vyššej sume je vyčlenených pre žiadateľov do 35 rokov, ktorých príjem neprekračuje 1,3-násobok priemernej mzdy. Tí si môžu požičať najviac deväťnásobok svojho ročného zárobku.

Menej úverov, nižšie zárobky

Nové pravidlá spôsobili, že rast úverov domácnostiam sa začal výrazne znižovať. V prvom polroku sa prvýkrát dostal rast po úroveň desiatich percent.

Pre banky to predstavuje problém. Na úveroch totiž zarábali predovšetkým vďaka tomu, že ich poskytovali veľa. Keďže úroky sa v posledných rokoch držali na nízkych úrovniach, snažili sa ich predať čo najviac. Vďaka novým pravidlám NBS ako aj skutočnosti, že silné populačné ročníky majú svoje bývanie už vyriešené, im začali klesať príjmy z úrokov.

Viaceré finančné domy sa preto pustili do zlacňovania hypoték, aby žiadateľov o úver nalákali do svojich pobočiek. Hypotekárnu vojnu odštartovala v júni Slovenská sporiteľňa, ktorej sa od minulého leta postupne znižoval trhový podiel na úveroch na bývaní.

K znižovaniu úrokov sa pridala väčšina bánk na trhu. Najväčší hráč na trhu pritom v pondelok oznámil, že znovu znižuje úroky. Úvery s ročnou a trojročnou fixáciou ponúka 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa