Pandémia koronavírusu na Slovensku už ekonomicky položila nemálo firiem. V uplynulých mesiacoch často doplatili na protipandemické opatrenia vlády, vynútené zatváranie prevádzok a obmedzovanie mobility v rámci okresov. Hoci je to už v tomto čase minulosťou,  s ťažkosťami mnohé podniky zápasia aj dnes. TREND zisťoval viac. 

Trh sa zásadne prečistí

„Otázka likvidity má v porovnaní s obdobím pred krízou úplne iný význam“, hovorí Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko. Práve nedostatok financií  kvôli neskorým platbám, prípadne úplné výpadky pri uhrádzaní faktúr, bývajú najčastejšími dôvodmi, ktoré výrazne sťažujú podnikanie. „V priebehu pandémie mnoho spoločností zápasilo s problémami v oblasti cash flow,“ prezrádza skúsenosti z praxe P. Hetteš. 

Ekonomika
Neprehliadnite

Šetríte si do kasičky či investujete? Matovič zavetril ľahkú korisť na skryté dane, chce úspory

Avšak táto kríza sa výrazne líši od bežných cyklických poklesov selektívnym dopadom na niektoré odvetvia, aj masívnymi podpornými programami jednotlivých krajín. Množstvo insolvencií je podľa slov Jána Čarného, generálneho riaditeľa spoločnosti Coface pre Slovensko a Česko, paradoxne medziročne dokonca nižšie ako po uplynulé roky. „Tomu pomohli aj moratóriá a vládne podpory. Po ich ukončení očakávame nárast platobných zlyhaní, aj počtu insolvencií,“ spresňuje pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa