Slovenské banky majú za sebou náročných deväť mesiacov, no postupne sa zotavujú z prvotného šoku. Bankový sektor dosiahol za deväť mesiacov tohto roka zisk po zdanení vo výške 313,4 milióna eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Väčšinu z tohto zisku dokázali vytvoriť v treťom štvrťroku, keďže už ku koncu septembra bankový sektor svoj čistý zisk viac ako zdvojnásobil. Finančné domy ale ku koncu septembra zarobili o približne 37 percent menej ako pred rokom, výrazný prepad zisku za deväť mesiacov sa týka aj dvoch z trojice najväčších bánk.

VÚB banka - spolu si poradíme s vašimi plánmi
Neprehliadnite

Pandémia ujedá bankám veľkú časť zisku. Stále však ostávajú v pluse

Zaradili vyššiu rýchlosť

Hospodárska kríza vyvolaná pandémiou ochorenia Covid-19 bola obrovským šokom, ktorý náhle stiahol ziskovosť bánk smerom dole, no rýchlosť, akou finančné inštitúcie dnes tvoria zisky, sa zvyšuje. Na konci prvého polroka hlásil bankový sektor zisky na úrovni 125 miliónov eur, za ďalšie tri mesiace dokázal zisky viac ako zdvojnásobiť, keďže sa čistý zisk bánk medzi júlom a septembrom zvýšil o 188 miliónov eur. Banky teda za tretí kvartál zarobili výrazne viac ako za celý prvý polrok poznačený prvou vlnou pandémie.

Úverov je viac, príjmy z nich klesajú

Napriek tomu, že z pohľadu zisku sú na tom finančné inštitúcie výrazne horšie ako pred rokom, bankový sektor ako taký sa medziročne zväčšuje. Bilančná suma totiž za obdobie od januára do septembra stúpla o 8,2 percenta na 90,6 miliardy eur. Navyše neutícha záujem firiem a obyvateľov o úvery. Objem úverov poskytnutých obyvateľom dosiahol ku koncu septembra tohto roka necelých 41,2 miliardy eur, je teda o 6,5 percenta vyšší v porovnaní s obdobím od januára do septembra 2019. Objem korporátnych úverov sa v rámci rovnakého porovnania zvýšil o 2,9 percenta a dostal sa na viac ako 20,1 miliardy eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa