Ceny hypoték opäť mierne klesli a stabilne sa držia pod hranicou jedného percenta. Slovenské banky v máji poskytli klientom nové hypotéky s úrokovou sadzbou na úrovni 0,93 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa úroková sadzba znížila o jednu stotinu percentuálneho bodu.

Pre banky v súčasnosti úvery na bývanie nie sú motorom ziskovosti. Slúžia ale ako vstupná brána k čerpaniu ďalších služieb. Finančné inštitúcie dúfajú, že pre klientov, ktorým poskytli hypotéku, sa stávajú bankou prvej voľby.

JPMorgan Chase
Neprehliadnite

Banky budú svojim akcionárom opäť zarábať bez obmedzení

Hypotéky sú dlhodobo lacné

Ceny hypoték sa už niekoľko mesiacov držia pod hranicou jedného percenta, nad ňou boli naposledy v októbri minulého roka. Rekordne nízke boli priemerné úrokové sadzby hypoték v marci, keď boli na úrovni 0,92 percenta. V súčasnosti je trhový priemer teda len tesne nad rekordnou hranicou.

Spolu s cenou nových úverov sa znižuje aj priemerná úroková sadzba všetkých úverov. V máji klesla z 1,45 percenta na 1,43 percenta. V praxi to znamená, že ak by priemerný klient refinancoval svoju hypotéku, pri súčasných cenách nových úverov by mal šancu získať úrokovú sadzbu zhruba o 0,5 percentuálneho bodu výhodnejšiu ako má v súčasnosti. Vo všeobecnosti platí, že ak sa klient nepokúšal refinancovať svoj úver napríklad dva roky, môže refinancovaním získať výhodnejšie podmienky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa