Banky vstupujú do novej reality. V minulosti platilo, že do bánk stabilne tiekli vklady od klientov, ktoré banky mali zadarmo. To sa v súčasnosti  pomaly končí. Objem vkladov, ktoré do bánk pritekajú od bežných klientov, sa postupne znižuje. Banky sa dostávajú do stavu, ktorý nemusí byť dlhodobo udržateľný.

„V  bankovom sektore sa znížila kapacita financovať nárast úverov prostredníctvom stabilných vkladov. Prispeli k tomu dva navzájom prepojené trendy. Prvým je rýchly rast celkových úverov, ktorého medziročné prírastky boli v roku 2022 najvyššie v histórii slovenského bankovníctva. Druhým je bezprecedentné spomalenie rastu vkladov domácností, ktorého medziročný rast sa takmer zastavil, a počas prvých troch štvrťrokov 2022 objem týchto vkladov dokonca klesol,“ upozorňuje vo svojej Správe o finančnej stabilite Národná banka Slovenska (NBS).

Zmena pre banky

Znamená to, že v bankovom sektore sa mení štruktúra prostriedkov, s ktorými banky pracujú. Viac sa budú musieť spoliehať napríklad na emisiu cenných papierov. Tieto peniaze nemajú banky k dispozícii zadarmo tak ako bankové vklady.

Bankový sektor je zatiaľ stabilný, no centrálna banka upozorňuje na trend, ktorý sa môže stať problémom v budúcnosti. „V prípade pokračovania aktuálneho rastu úverov a stagnácie vkladov domácností je situácia z dlhodobého hľadiska len ťažko udržateľná,“ varuje  NBS. Tento problém sa v bankovom sektore podľa NBS objavil relatívne nedávno a banky sú zatiaľ pripravené situáciu zvládnuť.

Situácia, do ktorej sa banky dostali, je zvláštna tým, že na banky mimoriadne tlačil v uplynulých mesiacoch záujem o úvery. Ten už v nasledujúcich mesiacoch tak výrazný vzhľadom na rast úrokových sadzieb nebude. Firmy mali v uplynulých mesiacoch záujem o rôzne prevádzkové úvery, ktoré im mali pomôcť s rastúcimi cenami. Domácnosti sa snažili dostať najmä k hypotékam. „Zvýšený dopyt domácností po úveroch bol skôr výsledkom očakávaní nárastu úrokových sadzieb, ako aj cien bývania. S tým súvisela aj motivácia domácností chrániť úspory pred infláciou a spolu s načerpaním úveru investovať na trhu nehnuteľností,“ konštatuje  NBS.

Mimoriadna situácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa