Bankový sektor má za sebou rok, v ktorom zaznamenali taký pokles ziskov, ktorý by si na konci roku 2019 ťažko vedeli predstaviť. Takto výrazný pokles ziskov sa zdal taký nepravdepodobný, aké nepravdepodobné bolo, že svet zasiahne globálna pandémia.

V roku 2020 slovenské banky dosiahli zisk vo výške 465,2 milióna eur. V predchádzajúcom roku to bolo 636 miliónov eur. Zisk bánk tak klesol o 26,86 percenta. Druhý polrok mali banky výrazne lepší ako ten prvý. Smerom ku koncu roka dokázali výrazne zmierňovať svoj pokles ziskov.

Na snímke Vladimír Dvořáček, Výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska a člen Bankovej rady NBS.
Neprehliadnite

Zisk bankového sektora môže byť v budúcom roku nulový

Banky sa nachádzajú v prostredí nízkych úrokových sadzieb a predbiehajú sa v tom, kto poskytne klientom lacnejšie úvery. To sa prejavuje na tom, koľko zarábajú na úrokoch. V roku 2020 bol čistý úrokový výnos bankového sektora vo výške 1,655 miliardy eur, v predchádzajúcom roku to bolo 1,721 miliardy eur.

Pod pokles zisku sa podpísali aj prípravy na možné straty. Čistá tvorba opravných položiek sa ku koncu minulého roka vyšplhala na 347,7 milióna eur. Ku koncu roku 2019 boli tieto rezervy omnoho menšie, finančné inštitúcie si bokom nechali 135,3 milióna eur.

Pandémia a odvod

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa