Ukážte účet, ktorý používate na daň z pridanej hodnoty. Ak ho nenahlásite včas daniarom, riskujete pokutu až desaťtisíc eur. Nevadí, ak ste tak už urobili pri registrácii DPH, musíte nanovo. Takto chce štát bojovať proti daňovým podvodom a odhaliť firmy s nejakými úmyslami. Môže za to novela zákona o správe daní, vrátane nepriamej novely zákona o DPH, ktorú 27. októbra schválila vláda.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Najvýraznejšími zmenami sú registrované účty platiteľov DPH, inštitút ručenia za daň a tiež osobitný spôsob úhrady dane (tzv. split payment). Na Slovensku sme mali podľa Martiny Rybanskej, hovorkyne Finančnej správy (FS SR) k 30. septembru 2021 celkovo 207 007 platcov DPH. Tí si nové povinnosti musia splniť do konca novembra.

Gastro
Neprehliadnite

Vláda plní štátnu kasu, viac zdaní ľuďom stravenky. Priťaží i živnostníkom, oberie ich o výhody

Ako? Podľa novely budú musieť všetci registrovaní platitelia DPH k 15. novembru oznámiť na určenom tlačive svoje bankové účty, ktoré používajú v súvislosti s touto daňou, hovorí pre TREND Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa pre účtovníctvo, mzdy a odvody.

„Platí to aj v prípade, ak už takéto účty nahlasovali. Budú mať predvyplnené na to určené tlačivo a urobiť tak treba do 30. novembra,“ objasňuje účtovná poradkyňa. Ako ďalej J. Lukačovičová uvádza na svojom blogu, namiesto celoplošného testovania takto prebehne celoplošná spartakiáda. Mnohí účtovníci budú musieť navýšiť platby podnikateľom za takúto „nechcenú“ novinku od štátu.

Paradoxne tak podnikatelia vlastne opäť raz preberú na seba kontrolnú úlohu daniarov a odbremenia ich od takejto práce. Všetci sa budú kontrolovať navzájom.

Odhaliť špekulantov cez nové povinnosti

Po novom budú teda musieť daniari verejne viesť aktualizovaný zoznam bankových účtov platiteľov DPH. Štát má k tomu jasný argument. Eviduje pár tisíc podozrivých firiem a tak uvalil povinnosť na všetkých. Novela zákona o DPH je jednoducho z pohľadu rezortu financií potrebná. Ako objasňuje pre TREND hovorkyňa ministerstva Michaela Lovásová, FS totiž neeviduje u zhruba 10-tisíc platiteľov DPH žiadny bankový účet.

Podľa dôvodovej správy k zákonu ešte v roku 2020 zhruba 1 270 subjektov malo daňový nedoplatok 32,2 mil. eur a nález pri kontrole DPH 24, 8 mil. eur. „Navyše, niektoré subjekty si často nechávajú hradiť protihodnotu na bankové účty patriace iným osobám. FS je tak pri snahe dodatočne im dorubiť daň bezradná. Štátny rozpočet prichádza o peniaze,“ dodáva M. Lovásová.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR

Paradoxne, nedávno bola takáto povinnosť zrušená po tom, čo bola nominovaná v rámci ankety Byrokratický nezmysel roka v roku 2018. Od roka 2020 teda už firmy nemusia nahlasovať bankové účty správcovi dane. Robia tak banky pri založení i zrušení každého podnikateľského účtu.

Prečo to zrazu nestačí? „To sa ale týka len účtov zriadených v tuzemsku. Platitelia DPH pritom môžu mať vedené účty v zahraničí. Zároveň nie každý podnikateľský účet musí byť využívaný na činnosť, ktorá je predmetom DPH,“ argumentuje pre TREND M. Lovásová.

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

Milióny eur v lufte, získali ich schránky z cudziny. Dobrovoľne, ako pomoc počas pandémie

Práve preto platitelia DPH budú musieť označiť tie účty, ktoré používajú na podnikanie v tuzemsku, prípadne oznámiť účty zriadené v cudzine. Ak tak neurobia, okrem pokuty riskujú, že im štát nevyplatí prípadný nadmerný odpočet alebo preplatok.

Čo bude treba daniarom nahlásiť

Otázkou zostáva, či treba mať účet zvlášť na DPH. Ako radí Marek Polic, garant ekonomických programov spoločnosti Kros, netreba mať na tento účel zriadený zvlášť bankový účet.

„Je na rozhodnutí daňovníka, či bude využívať jeden účet, prípadne viac. Ak používa viac účtov, správcovi dane nahlási každý jeden bankový účet, ktorý používa na podnikanie v rámci DPH na Slovensku,“ objasňuje M. Polic pre TREND.

Platitelia DPH by mali na vystavených faktúrach uvádzať len čísla bankových účtov, ktoré oznámili FS SR. „Ak tak neurobia a nesplnia si voči správcovi dane daňovú povinnosť k DPH, vystavujú svojich obchodných partnerov, teda odberateľov riziku ručenia za DPH, ktorú štátu nezaplatili,“ dodáva M. Polic.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa