Na prvý pohľad sa zdá, že naň niekto veľmi dávno zabudol a možno ho akurát tak vyhodiť. Veď kto by si trúfol piť viac ako storočný balíček čajových lístkov? Odpoveď znie: labužníci. Aj vďaka tomu nájdeme 270- gramový balíček približne z roku 1900 v ponuke aukčného domu

Sotheby´s  a jeho odhadovaná cena je až 1,2 milióna hongkonských dolárov, teda vyše 130-tisíc eur. Ak na jednu porciu použijeme päť gramov čaju, znamená to, že šálka tohto osviežujúceho nápoja stojí takmer 2 500 eur.

Kým v Európe a Amerike využívajú úspešní ľudia na zhodnocovanie vlastných úspor i preukazovanie statusu archívne vína, whiskey či brandy, v Ázii sú to čaje. Samozrejme, v oboch prípadoch platí, že okrem veku zohráva dôležitú úlohu aj kvalita spracovania a vyhovujúce uskladnenie.

Napokon, aj hodnotné suché víno sa môže pre zlé skladovanie zmeniť na kyslé. Čajoví znalci tiež hovoria, že v chuti cítiť „terroir“, teda vplyv miesta a pôdy, rovnako ako vo francúzskych vínach. Aj pri čajoch môžeme na jazyku objaviť chuť višní, orieškov marhule, no určite nie hneď pri prvej ochutnávke.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa