Minulý týždeň sa stretli veritelia Arcy Capital Slovakia (ACS) na ďalšom zasadaní veriteľského výboru. Na programe bol dôležitý bod prezentácie princípov plánu na reštrukturalizáciu celej zadlženej finančnej skupiny, ktorá už viac ako rok nespláca svoje záväzky z dlhopisov a zmeniek, ktoré sa odhadujú na niekoľko stoviek miliónov eur.

Konsolidácia a predaje

Dcéra Arcy Capital odprezentovala pozmenené predbežné riešenie ozdravného plánu, ktorého kontúry už zástupcovia veriteľov videli v auguste. Lenže finančníci si vypočuli tvrdú kritiku ich plánu, ktorý majú doplniť o presnejšie analýzy najmä budúcich výnosov firmy. Po zapracovaní pripomienok veriteľov bude môcť Arca plán aj zrealizovať, ale trvať to môže ešte dlho.

Hlavnými piliermi reštrukturalizačného plánu je konsolidácia a ďalší rozvoj biznisu Arcy v energetike, automotive či retaili a ich príprava na vstup strategických partnerov v priebehu nasledujúcich piatich rokov, pričom zvyšné aktíva budú po konsolidáci speňažené, píše sa v pláne. Arca vlastní napríklad sieť potravín Delia, tepelné elektrárne či výrobcu automobilových súčiastok.

Kooperatíva
Neprehliadnite

Ako Kooperativa riskovala peniaze klientov a nevyšlo to, dôvodom je Arca Capital

Podľa informácii TRENDu z veriteľského prostredia s plánom nie sú spokojné ani banky ako zabezpečení veritelia, ani zástupcovia drobných veriteľov. Zdá sa, že plán sa bude ešte prerábať.

Plán tiež opisuje ako sa budú uspokojovať veritelia a hlavne z čoho. Odpredá sa napríklad čiastočne majetok skupiny, najmä developerské projekty v bratislavskej Dúbravke či v Hubiciach. Lenže na viacerých aktívach Arcy sú žaloby o vlastníctvo, takže je otázne, či z nich firma niečo vyťaží. Navyše, súdne spory o vlastníctvo môžu trvať roky a reštrukturalizácia by mala byť ukončená podľa plánu do piatich rokov, čiže do roku 2026. Navyše, na niektoré dcéry Arcy je podaný návrh na konkurz.

Napriek tomu Arca tvrdí, že dokáže nezabezpečených veriteľov uspokojiť do výšky viac ako dve tretiny hodnoty ich pohľadávok.

Rozdelenie veriteľov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa