Odborníci berú súčasnú situáciu s infláciou vážne. Nevedia sa však zhodnúť na tom, či očakávať pokles inflácie už tento rok, alebo je to záležitosť ďalekej budúcnosti. Rovnako sa líšia odhady jej poklesu. Prečítajte si scenáre, ktoré môžu v najbližšom období nastať.

Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Ak sa ceny komodít nebudú naďalej zvyšovať, takto o rok by sme mohli vidieť výraznejší pokles inflácie. Dôvodom je, že sa bude porovnávať apríl 2023 s aprílom 2022. V tomto smere teda môže pomôcť takzvaný bázický efekt, keď sa vplyv cenovej zmeny čiastočne vytratí sám. Dnes je ropa za 100 amerických dolárov za barel. Ak sa tam udrží rok, tak jej cenová zmena je nula percent. To sa prejaví na poklese inflácie. Otázkou ostáva, čo sa stane, keď začne inflácia pracovať aj v iných oblastiach ekonomiky. Prvou možnosťou je zásah centrálnej banky, ktorá by masívne znižovala stimuly a zvyšovala sadzby. Európska centrálna banka v súčasnosti iba znižuje stimuly, ale americká už zvyšuje aj sadzby. Obrazne povedané: namiesto „tlačiarenských strojov“ pustili „skartovačky“. To povedie k spomaleniu dopytu a čiastočnému spomaleniu inflácie, ale zároveň aj k zabrzdeniu hrubého domáceho produktu a zhoršeniu finančných podmienok na trhu s úvermi. Druhou možnosťou je čakať na bázický efekt a dávkovať protiinflačné opatrenia postupne a cielene, aby sa zmiernili dosahy na najzraniteľnejšie obyvateľstvo.

Pavel Škriniar, odborný asistent Ekonomická Univerzita v Bratislave

Stav dnešnej inflácie je dôsledok udalostí nie spred týždňov, možno mesiacov a určite z opatrení, ktoré sa realizovali pred rokom. Ak niekto očakáva pokles miery inflácie o mesiac či o dva, znamenalo by to, že sa podľa neho situácia zlepšila napríklad pred polrokom. Neočakávam skorý pokles miery inflácie, pretože dôsledky vojny sa prejavujú postupne a obnova dodávateľsko-odberateľských vzťahov či ich nahradenie nie je jednoduché. Efekt súčasných udalostí má dosah na niekoľko ďalších mesiacov. Samozrejme z dlhodobého hľadiska sa obchodné vzťahy budú vyvíjať aj popri vojnovom konflikte a inflácia sa spomalí. Neznamená to zlacnenie, ale ustálenie cien na určitej hladine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa