Najhorší kvartál aj mesiac za posledný pol rok. Tak by sa dal zhodnotiť september na akciových trhoch. Prečo k tomu došlo?

Zišlo sa tam viacero faktorov, ktoré prerušili sedemmesačnú rely na akciových trhoch. Korekcia však bola len päť percent, čo stále nie je veľa. Z histórie vieme, že priemerné prepady na trhoch bývajú až okolo 13 percent ročne. Prvý dôvod terajšieho prepadu je ten, že vrchol postcovidového oživenia ekonomiky je už za nami. Rast sa bude v nasledujúcich mesiacoch spomaľovať. Narušenie svetových dodávateľských reťazcov stále pretrváva a nerieši sa tak rýchlo, ako sa čakalo. V lete opäť vypukla ďalšia vlna delta variantu koronavírusu. V súčasnosti už počet infikovaných síce klesá, ale v auguste a septembri to spôsobilo, že spotreba domácnosti bola o niečo nižšia, ako sa očakávalo. Aj preto sú odhady rastu ekonomiky v treťom kvartáli revidované smerom nadol.

Trhy sú nervózne asi aj pre vyhlásenia americkej centrálnej banky (Fedu), ktorá naznačila ukončenie politiky lacných peňazí?

Určite. Fed už spomenul, že spomalí tempo nákupu aktív na konci tohto roka. To až také prekvapenie nebolo, ale to, že ho chce ukončiť v polovici budúceho roka už prekvapujúce bolo. Navyše, Fed chce zvyšovať úrokové sadzby už koncom budúceho roka. Trhy pritom čakali, že ukončenie výkupu aktív nebude také rýchle a k zvyšovaniu sadzieb príde až v roku 2023. Čiže postoj Fedu je viac jastrabí a trhy na to reagovali výpredajom akcií.

inflation and deflation graph
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie v septembri padali, výnosy na dlhopisoch rastú

Naopak, výnosy na amerických štátnych dlhopisoch išli hore a prekročili 1,5 percenta, čo je najviac od júna tohto roka. Môže to povzbudiť únik z akcií do týchto bezpečných cenných papierov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa