Súčasné odpojenie stavu akciových trhov od reálnych podmienok firiem a ekonomiky ukazuje, ako veľmi sa trhy sústreďujú na politiku Federálneho rezervného systému (Fed) spôsobom, že si ju vyhodnotia podľa seba. Keď Fed naznačuje, že v budúcnosti sa spoza mrakov prederie slnko a pošteklí investorov optimizmom, tí už teraz vyťahujú slnečníky a idú na pláž.

Predseda Fedu Jerome Powell sa začiatkom tohto týždňa vo svojom prejave stále držal posolstva, že úrokové sadzby sa musia naďalej zvyšovať, aby sa potlačila inflácia. Počas utorkového podujatia vo Washingtone J. Powell vyslovil najmä myšlienku, že náklady na požičiavanie si môžu dosiahnuť vyšší vrchol, než obchodníci a tvorcovia politiky predpokladajú.

Jeho vyjadrenia naznačujú, že vrchol úrokových sadzieb na úrovni 5,1 percenta, ktorý úradníci podľa svojej mediánovej projekcie predpokladajú v decembri, je mäkkým stropom. S týmto názorom sa stotožnil aj prezident Fedu v Minneapolise Neel Kashkari, keď povedal, že januárová správa o silnom trhu práce ukazuje, že americká centrálna banka musí pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Podľa neho môže ísť až na úroveň 5,4 percenta.

New York Stock Exchange Opens To Begin The Week
Neprehliadnite

Opatrnosť nie je na mieste. Akcioví býci majú našliapnuté a s Fedom bojujú ostrými

Výhľad zisku spoločností v indexe S&P 500 sa rýchlo zhoršuje - analytici však nedokážu, alebo nechcú otočiť kormidlo a meniť nimi stanovované cieľové ceny akcií.

Odpojenie od reality

Aktuálny prudký rast amerických indexov tak nereflektuje teórie, ktoré by mali platiť, že ceny rizikovejších aktív budú klesať pri predikovaných vyšších úrokových sadzbách. Odpojenie akciových trhov od rácia je v roku 2023 realitou. Pre investorov to môže mať drastické následky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa