Keď vo veku 57 rokov odchádzala úspešná portfólio manažérka Cathie Woodová z investičnej firmy AllianceBernstein, aby si založila vlastný investičný fond, nikto netušil, že bude čoskoro investičnou celebritou, porovnateľnou s Warrenom Buffetom či Elonom Muskom.

Firmu nazvala Ark Investment Management, čo bola odvolávka na biblickú loď Archa, ale aj akronym slov: Active Research Knowledge, čiže aktívny prieskum vedomosti. Sama mala vedomosti a skúsenosti s investovaním. Už od začiatku 80.rokov pracovala pre investičné firmy v New Yorku. Dlhodobo sa považovala za konzervatívnu portfólio manažérku.

Inovatívne investovanie

C. Woodová už v roku 2012 navrhovala svojim šéfom v AllianceBernstein, aby investovali viac do aktívne riadených ETF fondov (fondy obchodované na burze pozn. red.), ktoré vtedy ešte boli v plienkach a boli zvyčajne riadené pasívne. Skúsená manažérka fondov už vtedy tušila, že ETF fondy budú populárnejšie medzi bežnými drobnými investormi ako klasické podielové fondy. Investuje sa do nich jednoduchšie aj menšie sumy a bez veľkých poplatkov.

Robinhood, vstup na burzu
Neprehliadnite

Robinhoodi uspeli na burze iba čiastočne. Získali dve miliardy dolárov, ale akcie klesajú

Chcela sa zamerať na inovatívne rýchlo rastúce firmy, napriek ich riziku. Vo firme s touto myšlienkou nepochodila, preto odišla.

Svoj investičný fond začala budovať tiež inak, ako je zvykom. Nenajala si skúsených analytikov z Wall Street, ale investovala do ľudí, ktorí sa vyznali v technológiách, do ktorých chcela investovať, píše Wall Street Journal.

Počiatočné neúspechy

Spočiatku Ark Investment nemal veľký úspech. Veľkí hráči na poli ETF fondov ako BlackRock či State Street ho ignorovali ako konkurenta a presadzovali si svoju pasívnu stratégiu pri investovaní do ETF fondov. Ark spravoval prvé roky len okolo 100 miliónov dolárov, čo bolo voči spomínaným gigantom len zrnko v piesku. Spočiatku aj Woodovej fondy prerábali peniaze. V roku 2016 napríklad jej ETF fond, zameraný na inovácie, prerobil dve percentá. Iný fond, ktorý investoval do inovatívnych zdravotných firiem, prerobil dokonca 19 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa