Akcie Tesly môžu rásť aj ďalej, ak E. Musk príde opäť s nejakou inovatívnou novinkou. Keďže je vizionár a geniálny marketér, nie je to vylúčené, tvrdí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Tí, ktorí verili, že Tesla dokáže prežiť, dnes slávia úspech a v nemalej miere na tom aj zarobili. Podobne optimisticky vidí aj vývoj na akciových trhoch, kde nečaká masívny prepad od 30 do 40 percent. Skôr pôjde o zdravé korekcie v rozsahu od piatich do desiatich percent.

Americké akcie pokračovali v raste aj v prvý novembrový týždeň. Na Wall Street dorazili posledné dáta z tretieho kvartálu so zväčša pozitívnymi hospodárskymi výsledkami. Je tento rast udržateľný aj v budúcnosti?

Výsledková sezóna za tretí kvartál dopadla naozaj veľmi dobre. Ziskovosť jednotlivých sektorov bola v priemere o 10 percent lepšia, ako sa očakávalo. Najviac sa darilo finančnému, energetickému a zdravotníckemu sektoru. Tie prekonávali ziskovosť v dvojciferných percentách. Lenže dobré boli aj prvý a druhý kvartál. Tomu zodpovedá aj výkonnosť akcií, ktoré stúpli od začiatku roka o zhruba 20 percent. Ak to aj očistíme o päťpercentnú infláciu, stále akcie zarobili investorom 15 percent, čo je nad dlhodobým priemerom šesť až osem percent. Dynamika rastu, aj vďaka veľkej likvidite na trhu, je nadpriemerná. Na obzore nevidím zásadnú búrku, ktorá by mala zraziť akcie výrazne nadol.

Wall Street
Neprehliadnite

Top vo financiách: Oživené koncerty, plavby cez oceán aj liek na covid ženú akcie nahor

Lenže Americká centrálna banka (Fed) bude osekávať výkupy dlhopisov možno už v novembri. To neprinesie búrku na trhy?

Na tento krok už bol trh pripravovaný posledné tri mesiace. Fed oznámil, že tempo znižovania nákupov dlhopisov bude osekávať o 15 miliárd dolárov mesačne. Ak v súčasnosti vykupuje 120 miliárd mesačne a začne to znižovať každý mesiac, v polovici budúceho roka bude kvantitatívne uvoľňovanie, čiže tlačenie peňazí, ukončené. Ak na to bude ekonomika pripravená, tak prvé zvýšenie úrokových sadzieb by sme mohli vidieť v závere budúceho roka. Ak sa inflácia nevymkne spod kontroly a nevyskočí na osem či deväť percent, tak tento scenár postupného znižovania stimulov nás čaká.

Čo ak inflácia vyskočí vyššie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa