Juhokórejskí fanúšikovia Tesly zúrivo nakupujú jej akcie, spolu už patria medzi najväčších akcionárov spoločnosti na svete.

Americká automobilka Tesla a jej šéf Elon Musk majú dnes milióny fanúšikov na celom svete, takže nie je prekvapujúce, že mnohí z nich radi investujú do akcií tejto firmy. Fanúšikovia v Južnej Kórei však tento fanatizmus posúvajú na novú úroveň. Doslova stávkujú „all in“ na jednu kartu.

Pobláznení „investori“ z Južnej Kórei si výrobcu elektromobilov obľúbili natoľko, že v súčasnosti vlastnia približne 1,6 percenta akcií spoločnosti. Spoločný podiel juhokórejských investorov v spoločnosti Tesla je teda významnejší ako podiel niektorých najväčších akcionárov spoločnosti, napríklad miliardára a zakladateľa firmy Oracle Larryho Ellisona.

BYD New Product Launching Conference In Beijing
Neprehliadnite

Buffett s Mungerom urobili dobre, keď si nevsadili na Muska, ale na jeho čínskeho konkurenta

Na pozadí zväčšujúcich sa rozdielov príjmov obyvateľov Južnej Kórey si drobní investori zvykli kupovať akcie, ktoré sú vysoko rizikové a podľa nich aj vysoko výnosné. Tesla, pravdepodobne jedna z najvolatilnejších akcií na trhu, sa stala v krajne mimoriadne populárna. V priebehu pandémie zvýšili juhokórejskí investori v spoločnosti Tesla svoje celkové podiely viac ako stonásobne na viac ako 15 miliárd dolárov.

Obetovali dom

Niektorí juhokórejskí retailoví akcionári sa rozhodli staviť na Teslu v podstate celý svoj život. Patrí medzi nich aj Park Sunghyun a jeho manželka, ktorí predali svoj dom v Soule a presťahovali sa do nájomného bytu so sedemročným dieťaťom. Rodina investovala svoje úspory vo výške 230-tisíc dolárov do akcií Tesly.

P. Sunghyun hovorí, že si s manželkou po predaji domu koncom roka 2019 veľmi chceli zaobstarať väčší dom, ale nepodarilo sa im to, pretože ceny nehnuteľností v Soule zaznamenali obrovský nárast. Keďže ceny bytov v širšej metropolitnej oblasti Soulu sa za posledných päť rokov zdvojnásobili, ocitli sa v ťažkej situácii. 

„Myslel som si, že keď budem po vysokej škole pracovať v dobrej firme, budem si žiť dobre, ale skutočnosť je taká, že sme najchudobnejší v našej štvrti. Život robotníka prináša veľa obmedzení,“ povedal P. Sunghyun.

Napriek volatilite a skutočnosti, že akcie spoločnosti Tesla od svojho vrcholu v roku 2021 klesli o viac ako 25 percent, môžu manželia s uspokojením konštatovať, že za posledné tri roky vzrástli o 1 900 percent, čo z nich robí oveľa lepšiu investíciu, ako je kúpa veľkého domu.

Vysokozdvižný vozík vymení za Teslu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa