Automobilka Tesla ohlásila opäť veľmi úspešné hospodárske výsledky za tretí kvartál tohto roka. Je to pre kalifornskú firmu z Palo Alta, ktorá bola dlhé roky stratová, už deviaty ziskový kvartál po sebe

Výrobca elektrických áut dosiahol slušný zisk napriek tomu, že vo svete automotive naďalej pretrvávajú výpadky súčiastok, najmä čipov. Dnes sú už auta plné elektroniky. Tá je potrebuná na ovládanie sedadiel, bŕzd či airbagov. Problémy sú aj dodávkami áut kvôli drahšej námornej preprave. Výroba v Číne tiež pokrivkáva, lebo jej tam hrozia výpadky elektriny.

Ponuka nestíha dopytu

Dopyt po elektrických autách aj preto prevyšuje ponuku o 30-tisíc áut. Čakacia doba na ne je už na budúcu jar. Ich ceny by preto mohli ísť hore, ale nejdú. Cena automobilov Tesly išli dole o šesť percent napriek zrýchľujúcej sa inflácii. Tlačila na ňu najmä dravá konkurencia iných tradičných automobiliek, ktorá tiež investuje do výroby elektomobilov.

Akcie Tesla VW
Neprehliadnite

Tesla má za sebou aj napriek globálnej čipovej kríze rekordný štvrťrok

Napriek tomu Tesla dlhodobo patrí k automobilkám, ktorá má na autách vysoké marže. V uplynulom kvartáli sa jej hrubá marža vyšplhala na skoro 29 percent. Môže si to dovoliť aj vďaka úspešnému marketingu a vytváraniu zdania exkluzivity a nedostatku.

Tržby výrobcu ikonického Modelu S poskočili v treťom štvrťroku medziročne o 57 percent na 13,8 miliardy dolárov, čo bolo menej, ako očakával trh. Čistý zisk stúpol medziročne o neuveriteľných 390 percent na 1,6 miliardy dolárov, a zisk na akciu stúpol na 1,86 dolára.

Výroba rastie, akcie nie

Napriek oslnivým hospodárskym výsledkom akcie Tesly nerastú obdobne. Na žiarivé výsledky zareagovali len veľmi vlažne. Spočiatku mierne klesli o jedno percento, neskôr len pomaly stúpali na 865 dolárov. V tomto roku však už získali 23 percent navyše.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa