Akcie spoločnosti Tesla po prezidentských voľbách prudko vzrástli a takmer sa zdvojnásobili, pričom vrchol dosiahli krátko pred Vianocami. Investori predpokladali, že automobilka bude jedným z hlavných víťazov druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa.
Eufória však netrvala dlho. Rastúce obavy o hlavný biznis Tesly – predaj automobilov – spôsobili postupný pokles jej akcií. Sedem týždňov po tom, čo Elon Musk odcestoval do Washingtonu a pripojil sa k Trumpovej administratíve, hodnota akcií nepretržite klesala. Tento prepad trval celých sedem týždňov, čo predstavuje najdlhšiu sériu poklesov za 15 rokov obchodovania Tesly na burze.
Pokles akcií sprevádzala séria negatívnych správ, ktoré otriasli dôverou investorov – od januárových údajov o prvom medziročnom poklese predaja za posledné desaťročie až po dôkazy o slabej výkonnosti Tesly na kľúčových trhoch. Zároveň sa objavili obavy, že Muskova angažovanosť v politike odvádza jeho pozornosť od riadenia automobilky, čo môže ohroziť jej budúcnosť. Musk popri Tesle vedie viacero spoločností, vrátane startupu xAI zameraného na umelú inteligenciu, sociálnej siete X a letecko-obranného gigantu SpaceX.
Skeptickí býci
Pokles akcií Tesly sa odohráva v čase širšieho oslabenia trhu, keď index S&P 500 klesol o viac ako sedem percent a technologický Nasdaq 100 sa dostal do korekcie. Rozdielom však je, že Tesla sa stále obchoduje na úrovni 88-násobku forwardových ziskov, čo je štvornásobok priemeru amerického trhu.
Negatívnu náladu investorov prehĺbili aj údaje o predaji elektrických vozidiel v Európe. Kým celkový predaj v januári vzrástol o 34 percent, predaj Tesly klesol o 50 percent. Podľa Reuters sa v Číne, druhom najväčšom trhu Tesly po USA, predaj v prvých dvoch mesiacoch roka znížil o 29 percent. Spoločnosť Cox Automotive zároveň odhaduje, že predaj Tesly v USA medzi decembrom a januárom klesol o 16 percent.
„Slabé údaje v úvode roka nemožno pripísať jednej konkrétnej príčine, pretože podobný trend je pre firmu bežný. Tesla sa koncom roka tradične zameriava na maximalizáciu predaja s cieľom splniť ročné finančné ciele, po čom v januári dochádza k prirodzenému útlmu,“ objasňuje Chris Isidore pre CNN.
Minulý rok Elon Musk avizoval rast dodávok o 20 až 30 percent v roku 2025, no v posledných štvrťročných výsledkoch sa k tejto prognóze už nevrátil. Pre analytikov a investorov to bol jasný signál, že Tesla s takýmto rastom už nepočíta.
Na vývoj zareagovali aj veľké analytické domy. Bank of America znížila svoju cieľovú cenu pre akcie Tesly zo 490 na 380 dolárov, pričom ako hlavné dôvody uviedla klesajúci predaj a nedostatok informácií o novom, lacnejšom modeli.
Goldman Sachs taktiež revidoval svoj odhad nadol pre slabý dopyt po elektromobiloch v Európe, Číne a USA. Analytici zároveň upozorňujú na rastúcu konkurenciu, najmä v oblasti autonómneho riadenia. V Číne domáci výrobcovia nevyžadujú samostatný nákup softvéru na pokročilé jazdné funkcie, čo Teslu stavia do nevýhodnej pozície.
Medzitým Baird varoval, že výrobné výpadky môžu ohroziť dostupnosť novej verzie modelu Y, čo by mohlo ešte viac spomaliť predaj Tesly.
Polarizujúca osobnosť
Zmena vnímania Tesly medzi spotrebiteľmi je čoraz zreteľnejšia. Podľa prieskumu Morning Consult až 32 percent amerických kupujúcich tvrdí, že o kúpe Tesly neuvažuje, čo je nárast oproti 27 percentám minulý rok a 17 percentám v roku 2021.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?